avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Refuz înregistrare cerere Dacă secretarul unei ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Refuz înregistrare cerere Dacă secretarul unei școli refuză ...

Refuz înregistrare cerere
Dacă secretarul unei școli refuză înregistrarea unei cereri, cum se încadrează fapta? Oare nu este obligat să înregistreze orice cerere, fie că îi convine sau nu?
Cel mai recent răspuns: Quattrocorde , utilizator 16:45, 30 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Obraznicie, neprofesionalism si comportament abuziv. Trimiteti cererea prin posta cu confirmare de primire si continut declarat. Se face un mic proces-verbal la posta in 2 exemplare din care unul ramane la d-voastra si aveti dovada a ce ati trimis. Sau pentru vreo 120 de lei puteti trimite cererea printr-un executor judecatoresc. Apoi ii radeti in nas domnului secretar aratandu-i ca n-aveti nevoie de el ca sa inregistrati cererea.
Ultima modificare: Marți, 30 Aprilie 2024
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Vă mulțumesc! Și dacă aș trimite cererea la inspectorat sa o înregistreze acolo? Cu o notificare despre ce s-a întâmplat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este de competenta inspectoratului sa va inregistreze cererea adrersata scolii. Ii puteti informa, desi nu cred sa faca ceva in acest caz.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ISJ va redirectiona cererea dvs , potrivit OG 27/2002 .. este si aceasta o varianta.

Petițiile greșit îndreptate vor fi trimise în termen de 5 zile de la înregistrare la autorităților sau instituțiilor publice care au ca atribuții rezolvarea problemelor sesizate, urmând ca petiționarul să fie înștiințat despre aceasta.
Ultima modificare: Marți, 30 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Quattrocorde a scris:

Vă mulțumesc! Și dacă aș trimite cererea la inspectorat sa o înregistreze acolo? Cu o notificare despre ce s-a întâmplat?

Cum a scris deja domnul Vasile, se poate si asa, numai ca nu faceti decat sa mai adaugati cateva zile. Inspectoratul nu o sa-l traga de urechi pe domnul secretar si nici nu o sa-i scada din leafa.

Alte discuții în legătură

Numar de inregistrare secretariat meryemmm meryemmm Va rog sa imi spuneti daca secretariatul unei unitati scolare are obligativitatea acordarii unui numar de inregistrare pe o cerere adresata directorului scolii ... (vezi toată discuția)
Hartuire institutionala!!!! cirina cirina Buna ziua, Sunt director de scoala si un fost domn primar, suparat ca si-a pierdut functia trimite diferite plicuri cu confirmare de primire, la scoala. ... (vezi toată discuția)
Raspuns contestatie ! Andrei-Ionuț COCÎRLĂU Andrei-Ionuț COCÎRLĂU Buna ziua ! Am primit azi raspunsul la contestatia impotriva solutiei date in petiti. Mi s-a raspuns in felul urmator > Catre : Domnul ... (vezi toată discuția)