avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Lucrez de cativa ani in MApN , chiar in sediul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Lucrez de cativa ani in MApN , chiar in sediul ministerului , ...

Lucrez de cativa ani in MApN , chiar in sediul ministerului , doar ca sunt personal civil (Pcc) nu functionar public, nu am locuinta in Bucuresti si stau in chirie de 3 ani. Am inteles totusi ca sunt niste acte normative care reglementeaza lucrul asta, numai ca nu se specifica in clar daca civilii au drept la locuinta de serviciu si/sau plata chirie pe toata perioada serviciului ? Seful meu, care i militar, ar dori sa ma ajute doar ca nu vrea sa forteze nota si doreste documentare, asa motiveaza cu toate ca.....nu comentez.
Am acest drept ? Stiti ce chiriii se practica aici in Bucuresti si efectiv am inceput sa nu mai fac fata intrucat chiar daca se spune ca bugetarii au salarii mari si foarte mari , va spun ca in cazul meu NU este asa !
Ultima modificare: Miercuri, 1 Mai 2024
Florian59, utilizator
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 12:45, 13 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
A existat un proiect de lege elaborat de MApN, MAI, SRI, SIE, Ministerul Justiției și STS propunea ca personalul civil din instituțiile de apărare, ordine publică şi securitate naţională să aibă dreptul de reducere a stagiului de cotizare la sistemul public de pensii realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale, similar cu prevederile aplicabile personalului militar, respectiv polițiștilor. Dar a fost retras .

[ link extern ]
pai normal , politicul uita de anumite categoii socio-profesionale

vă mulțumesc frumos

Cornel Vasile a scris:

A existat un proiect de lege elaborat de MApN, MAI, SRI, SIE, Ministerul Justiției și STS propunea ca personalul civil din instituțiile de apărare, ordine publică şi securitate naţională să aibă dreptul de reducere a stagiului de cotizare la sistemul public de pensii realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale, similar cu prevederile aplicabile personalului militar, respectiv polițiștilor. Dar a fost retras .

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare compensatie pentru chirie ( mapn) damiela damiela Buna seara. Pana de curand am avut o garsoniera proprietate comuna cu sotia in Ilfov.Am vandut-o si cum deocamdata nu ne putem lua altceva ne-am schimbat ... (vezi toată discuția)
Cadru militar - drept locuință de serviciu Lav.lav Lav.lav Buna ziua. Cadru militar, în activitate, divorțat și recăsătorit, beneficiază de locuință de serviciu în garnizoana, din 2020 până în prezent, cu ... (vezi toată discuția)
Compensatie chirie mapn JOHNNYVASILESCU JOHNNYVASILESCU buna ziua , va deranjez si eu cu o intrebare, lucrez in mapn si de curand am schimbat garnizoana dupa care si eu si sotia am schimbat buletinele pe noua ... (vezi toată discuția)