avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Probleme la cadastru. Prefectura nu mi-a trecut la ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Probleme la cadastru. Prefectura nu mi-a trecut la padure tarlalale ...

Probleme la cadastru. Prefectura nu mi-a trecut la padure tarlalale si parcelele in titlul de proprietate al tatalui meu si al unchiului meu., sunt trecute doar unitatile de productie si cele amenajistice. Partea proasta este ca cadastristii si cu doamna directoare de la OCPI mi-au spus ca nu se poate face cadastrul si sa ma adresez primariei si prefecturii si unui cadastrist ca sa treaca tarlalele si parcelele ( sa faca o incadrare care nu s-a. facut) , ca nu sunt suficiente doar unitatile amenajistice , dar eu cred ca nu are dreptate . Partea proasta e ca eu sunt foarte bolnav si nu ma pot deplasa, si nici nu stiu pe unde este padurea, pentru ca padurea nu a fost a mea ci a tatalui si a unchiului meu. Eu nu stiu decat pe harta sa arat unde este padurea , nu si la fata locului. Sunt foarte bolnav si nu ma pot deplasa , comuna respectiva se afla la mare departare de mine . Apoi acolo ar trebui sa stau zile intregi si nu am unde dormi eu si cadastristul . ( plus ca nu ma pot deplasa ) . E o nebunie intreaga, ca dupa ce cadastristul scie tarlalele si parcele, Prefectura trebuie sa dea o hotarare, apoi sa se modifice actul, sa se coompleteze tarlalele si parcelele, apoi actul sa se duca la control la OCPI. Nu stiu ce sa mai fac, nu ma pot deplasa, sunt foarte bolnav, nu mai am pe nimeni . Ce pot face in situatia asta ?
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 20:15, 13 Mai 2024
imputerniciti pe cineva, de preferat un om care se pricepe
Nu am pe cine
a imputernici poate insemna si a angaja. contrar, situatia va ramane in starea actuala
Pe cine sa angajez ?


elypopescu2024 a scris:

Probleme la cadastru. Prefectura nu mi-a trecut la padure tarlalale si parcelele in titlul de proprietate al tatalui meu si al unchiului meu., sunt trecute doar unitatile de productie si cele amenajistice. Partea proasta este ca cadastristii si cu doamna directoare de la OCPI mi-au spus ca nu se poate face cadastrul si sa ma adresez primariei si prefecturii si unui cadastrist ca sa treaca tarlalele si parcelele ( sa faca o incadrare care nu s-a. facut) , ca nu sunt suficiente doar unitatile amenajistice , dar eu cred ca nu are dreptate . Partea proasta e ca eu sunt foarte bolnav si nu ma pot deplasa, si nici nu stiu pe unde este padurea, pentru ca padurea nu a fost a mea ci a tatalui si a unchiului meu. Eu nu stiu decat pe harta sa arat unde este padurea , nu si la fata locului. Sunt foarte bolnav si nu ma pot deplasa , comuna respectiva se afla la mare departare de mine . Apoi acolo ar trebui sa stau zile intregi si nu am unde dormi eu si cadastristul . ( plus ca nu ma pot deplasa ) . E o nebunie intreaga, ca dupa ce cadastristul scie tarlalele si parcele, Prefectura trebuie sa dea o hotarare, apoi sa se modifice actul, sa se coompleteze tarlalele si parcelele, apoi actul sa se duca la control la OCPI. Nu stiu ce sa mai fac, nu ma pot deplasa, sunt foarte bolnav, nu mai am pe nimeni . Ce pot face in situatia asta ?


Raspunsul rapid si simplu este ca OCPI are dreptate. Primaria a "gresit" cand a eliberat tilul de proprietate fara sa scrie tarlaua si parcela. Este necesar de o documentatie efectuat de un topograf autorizat care se inregistreaza la OCPI cu titlul de proprietate in original si care mai departe ajunga la prefectura pentru avizare. Aceasta documentatie este necesar pentru a "corecta greseala primariei" din titlul de proprietate.

Este singura cale si alta nu exista.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greseli in cartea funciara Fendrihan Fendrihan am cumparat un teren in Jilava si cand sa facem certificate de urbanism, surpriza nu se poate pentru ca locul era in alta parte decat in actul original. La ... (vezi toată discuția)
Mod de corectare a unei erori de inscris in tp cu efecte asupra unui contract de v-c ulterior CosticaP CosticaP Buna ziua, am o speta destul de complicata (pentru mine) la care va cer un sfat. In anul 2006 am cumparat un teren extravilan. Vanzatorul mostenise terenul, ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate CrisanMarius CrisanMarius buna ziua, detin o parcela de teren arabil,extravilan, titlu de proprietate din 2002 in 2004 primaria, cu de la sine putere si fara sa anunte pe nimeni ,a ... (vezi toată discuția)