avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o fata, am ...

Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o fata, am cunoscut.o pe un site unde vindea continut pentru adulti, in ultima vreme ma tot ameninta ca o sa arate nu stiu ce poze cu mine familiei mele si la toata lumea daca nu ii dau bani. I.am tot dat cat a vrut dar tot continua... ce parere aveti pot sa fac o plangere pentru amenintare sau santaj?
Cel mai recent răspuns: Radu Palu , utilizator 01:29, 22 Mai 2024
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu as proceda altfel:
- fixat o intalnire pentru "dat" banii de santaj - eventual peste o saptamana - doua , ca sunteti cica plecat
- imediat mers la politie si depus plangere
In felul acesta va fi surprinsa persoana probabil in flagrant.

Daca doreste sa fie banii depusi prin virament, spuneti ca "se uita si nevasta la cont" si va e teama ca va afla...
Succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Depuneti plangere penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de santaj.

Efectuati capturi de ecran, pastrati toate discutiile purtate cu respectiva,mesaje tip SMS, orice alte forma de comunicare.

Daca exista martori , precizati datele lor, pentru a fi audiati.

Totodata, salvati fotografiile/ filmarile despre care aminteste respectiva persoana.

Constituiti-va parte civila, pentru prejudiciul cauzat, solicitand, defalcat, daune materiale si morale.




CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:



Constituiti-va parte civila, pentru prejudiciul cauzat, solicitand, defalcat, daune materiale si morale.



Ce anume inseamna, in sens juridic, defalcat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Santaj elvirabt elvirabt Prin intermediul ONG-ului prietenei mele X, am aplicat ca parteneri ai ONG-ului A si am obtinut finantare. Presedinta ONG-ului A emite tot felul de pretentii ... (vezi toată discuția)
In cazul in care baiatul îi spune prietenei sale ca daca nu ... viorelv viorelv In cazul in care baiatul îi spune prietenei sale ca daca nu o sa vrea sa fie in continuare prietena lui o s-o facă de rusine si o sa publice pe o rețea de ... (vezi toată discuția)
Santaj? Lex1988 Lex1988 Mi-a fost facuta o poza in timp ce eram dezbracata de catre un tip cu care intretineam relatii intime fara ca eu sa stiu sau sa-mi dau acordul pentru asta. ... (vezi toată discuția)