Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o fata, am ...

Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o fata, am cunoscut.o pe un site unde vindea continut pentru adulti, in ultima vreme ma tot ameninta ca o sa arate nu stiu ce poze cu mine familiei mele si la toata lumea daca nu ii dau bani. I.am tot dat cat a vrut dar tot continua... ce parere aveti pot sa fac o plangere pentru amenintare sau santaj?
Eu as proceda altfel:
- fixat o intalnire pentru "dat" banii de santaj - eventual peste o saptamana - doua , ca sunteti cica plecat
- imediat mers la politie si depus plangere
In felul acesta va fi surprinsa persoana probabil in flagrant.

Daca doreste sa fie banii depusi prin virament, spuneti ca "se uita si nevasta la cont" si va e teama ca va afla...
Succes!
Buna ziua,

Depuneti plangere penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de santaj.

Efectuati capturi de ecran, pastrati toate discutiile purtate cu respectiva,mesaje tip SMS, orice alte forma de comunicare.

Daca exista martori , precizati datele lor, pentru a fi audiati.

Totodata, salvati fotografiile/ filmarile despre care aminteste respectiva persoana.

Constituiti-va parte civila, pentru prejudiciul cauzat, solicitand, defalcat, daune materiale si morale.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Constituiti-va parte civila, pentru prejudiciul cauzat, solicitand, defalcat, daune materiale si morale.

Ce anume inseamna, in sens juridic, defalcat?