Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amana pronuntarea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amana pronuntarea

Buna ziua, va rog sa ma ajutati.Am un proces cu Anaf pentru anularea unei amenzi de tip PLF(amenda care a fost si platita initial si reaparuta ca fiind de plata dupa 2 ani) si este a 7-a oara cand pe portalul justitiei apare mesajul “ Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 23.05.2024”.Imi puteti spune va rog de ce se intampla acest lucru si ce masuri pot lua pentru a grabi acesta decizie definitiva?
Amânarea pronuntarii se dispune în cauza respectiva din lipsă de timp sau sau alte motive întemeiate ( volum mare de activitate).
Multumesc si pot intelege, insa este a 7-a oara, dureaza de 2 luni si discutam despre o amenda deja platita initial.Pot face ceva pentru grabirea acestei decizii finale?
pyanystul, utilizator
Am proces în care au fost dispuse 12-13 amânări de pronunțare.Astfel de situații sunt tot mai des întâlnite din motivele precizate în răspunsul anterior.Strict procedural nu exista nici o măsură ,se pot încerca memorii la conducerea instantei,dar fără mari speranțe.
Din pacate, avem prea putini judecatori raportat la numarul de cauze, prea putini isi gasesc alte variabte de solutionare a litigiilor, asa incat am ajuns aici.
Am dosar de anul trecut ramas in pronuntare.