Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura storno fara tva !
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura storno fara tva !

Buna ziua ! Firma trebuie sa emita o facutura storno (se iau produsele retur) dar cand au fost facturate produsele firma era platitoare de tva dar acum are tva anulat din oficiu. Cum intocmesc factura storno ..la ce valoare si ce se intampla cu tva-ul? Multumesc!
george-neagu, moderator
În perioada cât are codul de TVA anulat din oficiu firma colectează TVA pentru bunurile vândute sau serviciile prestate și o declară în D311 (nu are drept de deducere a TVA pentru achiziții). Deci, și returul se facturează cu TVA.