Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depozit bancar în cont curent fără dobanda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depozit bancar în cont curent fără dobanda

Bună ziua.
Dacă am un depozit bancar în cont curent fără a genera dobânda, mai trebuie să depun declarație la fisc ?
george-neagu, moderator
Nu.
Nu exista DEPOZIT bancar in cont curent, care sa nu aiba termen si dobanda.

In contul curent pot fi doar bani disponibili, dar nu constituiti depozit, si e adevarat ca dobanda la contul curent poate fi ZERO%.
Dapix, utilizator