avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Campania de recalculare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Campania de recalculare pensii

Sunt pensionar din anul 2015.
Am avut o perioada de 5 ani (1985-1990) lucrata pe santier cu program de 12 ore, gr.II de munca, acord global, castiguri suplimentare ( garantii)- care se plateau pe state de plata separate la anumite perioade de timp).
La calculul numarului de puncte al pensiei mele, pe perioada 1985-1990 s-au folosit salariile asa cum sunt trecute in cartea de munca, si sporurile permanente, iar punctajul determinat pe aceasta perioada a fost majorat cu 25% pentru gr II.
In anul 2017 am reusit sa obtin de la firma care detine arhiva ( angajatorul a tot amanat pana a intrat in insolventa)- o adeverinta cu salariile brute obtinute in perioada respectiva , sumele lunare din tabelul respectiv avand incluse toate veniturile brute, pe fiecare luna. La Casa de pensii mi s-a spus ca nu o vor lua in considerare, motivand cu art. 165 alin.1(b), asa ca am pastrat-o la sertar.
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti, avand in vedere campania de recalculare a pensiilor:
a) Cand pot depune aceasta adeverinta cu salarii brute obtinute pe santier intre 1985-1990?
Acum, pana in septembrie 2024, sau dupa 1.09.2024?
La recalcularea noului punctaj folosindu-se salariile brute din adeverinta va rezulta, normal , un alt punctaj care-l va inlocui pe cel vechi?
b) In aceasta situatie:
1) Ce se intampla cu majorarea aceea de 25% a punctajului vechi, ramane la aceeasi valoare dinainte de recalculare( se aplica principiul neretroactivitatii )??
2) Sau se majoreaza cu 25% punctajul nou obtinut ??
3) Sau se dau numai 0,25 puncte pe an ca in noua lege pentru gr.II???
Cel mai recent răspuns: rududoo , utilizator 16:46, 14 Mai 2024
Nu se acordă spor, la spor.
Fiecare spor este cu treaba lui.
Adică se aplică la salariul de bază.
Credeți și așteptați ce doriți d-voastră.
Ultima modificare: Luni, 13 Mai 2024
Carp Mircea, utilizator
Scuze, nu m-am exprimat corect!
Punctajul calculat initial folosind inscrisurile din CM, s-a majorat cu 25% pentru ca activitatea a fost desfasurata in gr 2 de munca cf. lg. 263. Deci nu este spor.
Eu doresc sa inteleg daca, in situatia in care eu depun adeverinta cu salariile brute ,- care sunt mai mari decat ce s-a luat din Cartea de Munca -, se va relua modul de calcul al punctajului folosindu-se salariile brute din adeverinta, inclusiv majorarea lui cu 25% pt. gr. 2 de munca, cf. lg. 263 ??
Iar punctajul obtinut la calculul initial al pensiei se anuleaza.
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
rududoo, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In salariile brute ce intra in plus ?
Sporuri.
Da ?
Se pot adauga sporuri, la sporuri ?
Calculati-va singur si asteptati sa va vina calculele d-voastra.
Eu nu va mai raspund.
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
Carp Mircea, utilizator
Ok! O zi bună!

Carp Mircea a scris:

In salariile brute ce intra in plus ?
Sporuri.
Da ?
Se pot adauga sporuri, la sporuri ?
Calculati-va singur si asteptati sa va vina calculele d-voastra.
Eu nu va mai raspund.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie- gr a 2 de munca ElenaVartic ElenaVartic Pe decizie din 12.2008 are 41 ani, 16 zile stagiu total, cu punctaj de 0.91173, pensie 624 din 01.01.2009, 19 ani, 3 luni si 22 zile grupa a doua de munca- ... (vezi toată discuția)
Pensii sika sika Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti de unde se ia valoarea castigului brut folosita la calculul punctajului lunar, intrucat aceasta este diferita de valoarea ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii nerecunoscuta ellamoise ellamoise Am lucrat 16 ani in gr.II de munca ca operator consola (calculator ) este mentionat in cartea de munca ca am lucrat in procent de 100% in grupa a II, ... (vezi toată discuția)