Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto fara certificat fiscal

Buna ziua,

Pentru vanzarea unui autoturism, completand contractul oficial de vanzare cumparare si masina avand toate taxele la zi, mai trebuie sa achit si impozitele.pe cladiri/teren pentru a primi stampila administratie locale?

Trebuie sa fim cu toate taxele platite sau doar cele aferente autovehiculului instrainat?
Vânzarea, de către firmă, a unei mașini se poate face și fără a obține un certificat de atestare fiscală
www.avocatnet.ro/articol_632...
In cazul vanzarii intre persoane fizice, nu mai este necesar fiscal, insa autoritatile vor sa te oblige la plata restantelor, chiar si fara fiscal, doar pentru a pune stampila pe contractul de instrainare.

Cornel Vasile a scris:

Vânzarea, de către firmă, a unei mașini se poate face și fără a obține un certificat de atestare fiscală
www.avocatnet.ro/articol_632...

Este necesar fiscal , care se materializeaza prin stampila, nu exista un alt document care sa ateste acest lucru. In cazul vehiculelor detinute de firme, factura va lua locul actului de vinzare cumparare .
[ link extern ]
[ link extern ] /
Insa e adevarat ca se conditioneaza eliberarea fiscalului de plata impozitelor si taxelor.
La fel cum si daca ai amenzi de platit, nu vei putea achita nici un impozit, pina nu sunt platite amenzile.
Sunt reguli de procedura fiscala.