avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto fara certificat fiscal

Buna ziua,

Pentru vanzarea unui autoturism, completand contractul oficial de vanzare cumparare si masina avand toate taxele la zi, mai trebuie sa achit si impozitele.pe cladiri/teren pentru a primi stampila administratie locale?

Trebuie sa fim cu toate taxele platite sau doar cele aferente autovehiculului instrainat?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 09:08, 14 Mai 2024
Vânzarea, de către firmă, a unei mașini se poate face și fără a obține un certificat de atestare fiscală
www.avocatnet.ro/articol_632...
In cazul vanzarii intre persoane fizice, nu mai este necesar fiscal, insa autoritatile vor sa te oblige la plata restantelor, chiar si fara fiscal, doar pentru a pune stampila pe contractul de instrainare.

Cornel Vasile a scris:

Vânzarea, de către firmă, a unei mașini se poate face și fără a obține un certificat de atestare fiscală
www.avocatnet.ro/articol_632...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este necesar fiscal , care se materializeaza prin stampila, nu exista un alt document care sa ateste acest lucru. In cazul vehiculelor detinute de firme, factura va lua locul actului de vinzare cumparare .
[ link extern ]
[ link extern ] /
Insa e adevarat ca se conditioneaza eliberarea fiscalului de plata impozitelor si taxelor.
La fel cum si daca ai amenzi de platit, nu vei putea achita nici un impozit, pina nu sunt platite amenzile.
Sunt reguli de procedura fiscala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare vanzare autovehicul persoana juridica catre persoana fizica RonertN RonertN Buna, as avea o rugaminte, daca poate cineva sa-mi spuna ce fel de acte am nevoie ca pesoana juridica sa vand un autovehicul proprietatea firmei, catre o ... (vezi toată discuția)
Radiere auto de la primarie Aurel.207 Aurel.207 Buna ziua! As dori si eu ajutor (sfaturi) in urmatoarea situatie: Am vandut un autoturism si cei de la primarie nu vor sa mi l scoata de la impozit cum ca as ... (vezi toată discuția)
Eliberare documente gnr gnr am si eu o nelamurire daca stie cineva...cand vinzi o masina iti trebuie de la primarie neinceperea urmarii penale fara de care nu o poti inscrie masina...daca ... (vezi toată discuția)