Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acces pe drum de servitute privat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acces pe drum de servitute privat

Bună ziua,
Suntem o asociație de proprietari de 6 blocuri în chiajna și avem următoarea situație:
Blocurile sunt poziționate pe lung pe o stada cu 2 ieșiri. Dezvoltatorul a oprit lucrările și nu a creat drum de întrare și ieșire decât pe o strada. Președintele de bloc nu vrea sa cheltuiască o suma de bani pentru un drum neasfaltat care nu e proprietatea asociației.
Întrebarea mea e: cum putem obține acces pietonal si cu masina pe cealaltă strada dpdv legal?
Mulțumesc!
Rodica
Vedeti urbanismul, contractele, a cui e acea proprietate, discutati si negociati cu dezvoltatorul... va recomand intai sa vorbiti cu un avocat ca sa vedeti ce variante ar fi.