Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101 cu probleme
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101 cu probleme

Buna seara, am si eu o problema. In anul 2010 primele 3 trimestre am depus decl 100 cu imp forfetar. In ultimul trimestru nu am mai depus decl. 100. Acum cand tb sa depun cele doua decl 101. am realizat ca nu e bine si ca tb sa o depun, suma nu e mare 80 lei, (de la cheltuieli nedeductibile),dar stiu ca nu e in regula.Am stat linistita ca in contul de profit si pierdere soldul era 0 lei.
Daca mai depun acum o decl rectificativa risc sa ma amendeze cei de la finante?
Si in contabilitate inregr o fac 691 - 4411 80 lei, dar tb sa o fac in decembrie nu-i asa? Ma gandesc ca daca o fac acum nu o sa dea bine la sf anului 2011 iar urmatoarea decl.101.#-o
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc anticipat.
Pentru rectificativa nu va amendeaza nimeni.
Faceti rectificativa la septembrie.
In D101/30.09.10. la rd. 5 treceti ce ati declarat la trim I + II + rectificativa la 30.09.2010.
Vi se vor calcula majorari la cei 80 de lei incepand cu data de 25.10.2010 pana la data platii.

In contabilitate, inregistrati la decembrie:

6588 = 4411

6588 - nedeductibil

Contul 441 - Impozitul pe profit.

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta decontarilor cu bugetul statului/ bugetele locale privind impozitul pe profit/ venit, in conformitate cu prevederile legale. Contul 441 este un cont bifunctional.
In creditul contului 441 se inregistreaza:
- sumele datorate de unitate bugetului statului, bugetelor locale, reprezentand impozit pe profit/ venit determinat in conformitate cu prevederile legale (691, 698);
- impozitul pe profit/ venit aferent exercitiului financiar anterior in cazul corectarii erorilor contabile (658).
In debitul contului 441 se inregistreaza:
- sumele virate la bugetul statului/ locale, reprezentand impozitul pe profit/ venit calculat in conformitate cu prevederile legale (512);
- datorii prescrise anulate (758).
Soldul creditor al contului reprezinta sumele datorate de unitate bugetului statului, iar soldul debitor sumele varsate in plus.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
In primul rind eu nu am inteles la ce rectificativa se refera initiatorul subiectului. Din expunere inteleg ca este vorba de rectificativa la decl 100 pe trim IV pe care, de fapt nu a depus-o. Daca nu ati depus o declaratie nu aveti ce rectifica.
Daca nu ati depus decl 100 pt trimestrul IV inseamna ca trebuie sa definitivati exercitiul fin pina in 25.02.2011. Tot atunci trebuie se depuneti si decl 101 pt ambele perioade ale anului 2010. In cea aferenta per oct-dec 2010 va rezulta de plata cei 80 lei pe care ii platiti pina in 25.02.2011.

Daca sinteti in situatia expusa de colega fat frumos, iar diferenta va provine de la trim III, faceti rectificativa la acel trim si inregistrati diferenta in sept prin nota suplimentara 691 = 441. Astfel decl 101 aferenta primei perioade trebuie sa aiba la rindul 40.1 impozitul egal cu cel din ct 691.
Inregistrare 658 = 441 pe care o sugereaza fat frumos se face numai in exercitiile financiare urmatoare, daca se fac corectii la exercitiile precedente, tocmai pt a nu influenta calculul impozitului pe profit (ct 691) al ex in care se constata eroarea.

Anul 2010 este un singur exercitiu financiar, care dpv al impozitului pe profit are 2 perioade fiscale.
Da asa este nu am declarat la sf lunii decembrie cei 80 lei, pt trim IV 2010. Pe celelalte le-am depus la termen. Asadar nu e nici o problema, m-am speriat degeaba. Decl pt impozit pt trim IV o voi depune pana la 25 febr, dar inregr in contabilitate tot la 31 dec o voi face?.
Va multumesc.
mihadoro07, utilizator
Da, in acest caz are dreptate colega t.simona. =D>
Eu va multumesc