avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decadere din drepturi si pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decadere din drepturi si pensie alimentara

Buna ziua,
Am un fiu de 8 anisori. Nu sunt si nici nu am fost casatorita legitim cu tatal acestuia, insa este trecut pe numele lui.
As dori daca se poate sa stiu procedura prin care as putea sa trec copilul pe numele meu, intrucat tatal acestuia nu s-a ocupat niciodata de el, copilul locuieste cu mine la mine acasa si a fost intotdeauna intretinut din toate punctele de vedere de mine, fara nicio implicatie a tatalui sau.
Tinand cont de faptul ca am amanat aceasta procedura, vreau sa stiu deasemenea daca este posibil din punct de vedere legal ca tatalui copilului, dupa decaderea acestuia din drepturi, sa i se impuna o pensie alimentara pentru intretinerea fiului sau.
Si inca o intrebare destul de importanta, in cazul in care i se impune o pensie alimentara, aceasta poate fi si retroactiva, pt toti anii in care si-a neglijat fiul?
Nu stiu unde sa ma indrept prima oara, iar situatia financiara nu imi permite angajarea unui avocat. Presupun ca printr-o plangere la organele de politie se poate rezolva decaderea din drepturi, cu ajutorul celor de la Protectia Copilului.

Astept din partea dvs un raspuns si cateva clarificari daca este posibil.
Va multumesc anticipat , si o zi buna sa aveti !
Va stau la dispozitie pentru orice fel de precizari.


Gabriela Brancoveanu
nici daca DGASPC castiga actiunea de decadere din drepturi nu puteti satreceti copilul pe numele dve ca si cum tatal nu ar exista.

puteti incerca un demers administrativ sa treceti formal copilul pe numele dvs, dar tatal copilului va econtinua asa existe pe certificatul de nastere si va avea toate drepturile de tata. de scos de pe certificat nu se poate decat prin Tagaduirea paternitatii.

daca va fi scos, atunci nu mai are cum sa plateasca pensie alimentare, deoarece nu ami este atatl copilului.
Scumpa doamna, va inteleg perfect sit, si nu am dorit ca msj meu sa fie interpretat ca un atac, deoarece este departe de intentiile mele...
Si cand spun ca inteleg perfect prin ceea ce treceti, nu exagerez deloc. Recunosc in cuvintele/dorintele copilului dvs cuvintele/dorintele copilului meu, care-l considera tata pe sotul meu, si nu pe tatal biologic. Si asta nu pt ca i-am otravit eu mintea si sufletul, ci pt ca acel biologic a lipsit constant din viata lui. Iar cand isi facea aparitia, avea grija ca cel mic sa-i simta blandetea, dorul, iubirea, prin puterea palmelor impartite cu generozitate si mamei, si copilului. Cand alti copii cereau lui Mos Craciun jucarii, dulciuri sau diferite excursii, copilul meu cerea ca Mosul sa-i lase sub brad un tatic...
Si am fost si noi la fel de norocosi ca dvs, deoarece am intalnit un om pe care copilul meu il numeste cu mandrie "tata".:)
Am citat spusele d-nei av Avlil de la pag.1, unde se facea vorbire despre "neglijenta tatalui care nu poate avea ca efect pedepsirea copilului", si curiozitatea mea era indreptata catre.....pedeapsa... Deoarece chiar nu inteleg despre ce pedeapsa este vb, sau in ce mod este copilul pedepsit prin actiunile care doriti sa le intreprindeti. Din cele relatate de dvs se observa clar faptul ca tatal este inexistent in viata copilului, dar am intalnit destul de des pareri conf carora mamele trb sa aiba rabdare, poate instinctul de tata va veni pe parcurs. Ceea ce, din punctul meu de vedere, este deplasat.
Va urez succes si putere de lupta!

Deci, fiecare vrea un copil bun propriu , dar...cu finantare ...din partea cealalta. Greu.Nu stiu daca acel copil a fost decizia unui singur partener din cuplu , iar celalalt s-a trezit asupra faptului implinit si obligat la plata daca se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum imi pot trece copilul pe nume? nyco_sylvya nyco_sylvya Am un copil de 5 luni si as vrea sa il trec pe numele meu sa nu mai avem de-a face cu tatal copilului. L-am dat in judecata pentru pensie alimentara iar el ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva bianca76 bianca76 buna ziua, Iata pe scurt povestea mea: am 37 ani,am fost casatorita 13 ani si in urma neintelegerilor am divortat in mai2013,la notar,de comun acord si...din ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie minor ioana_livia ioana_livia buna seara. amm trait in concubinaj 3 ani de zile. in 2011 , a venit pe lume baiatul meu. initial copilul a fost trecut pe numele meu, la insistentele tatalui ... (vezi toată discuția)