Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanctiune nerespectare art. 221 (4) C.P.P. ... ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanctiune nerespectare art. 221 (4) C.P.P. ... ?

art.221(4) CPP ; ,, Cand prin savarsirea unei infractiuni s-a produs o paguba uneia din unitatile la care se refera art. 145 CP ( unitati publice ) , unitatea pagubita este obligata sa sesizeze deindata organul de urmarire penala , sa prezinte situatii explicative cu privire la intinderea pagubei , date cu privire la faptele prin care paguba a fost pricinuita si sa se constituie parte civila . ``
In cazul unitatilor publice devalizate de propriile conduceri - in cazul in care s-ar stabili savarsirea unei infractiuni in acest sens , pentru nesesizarea organului de urmarire penala de catre cei ce au stiut , care este sanctiunea incalcarii art. 221(4) ?
Mie mi se pare ca in acest caz- al instituliilor publice - art. 263 cp este cel ce contine obligatia functionarilor de autodenuntare . Ei au un regim special fata de infractorul de rand - reprezentand o institutie publica si in aceasta calitate de reprezentant al institutiei publice imi pare ca tocmai prin art. 263 ( ce are subiect calificat - functionarul public ) au obligatia autodenuntarii . Unde gresesc ?