Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua! Am și eu o problemă,poate cineva s-a mai ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua! Am și eu o problemă,poate cineva s-a mai confruntat ...

Buna ziua! Am și eu o problemă,poate cineva s-a mai confruntat cu un caz asemănător.
Dacă cineva are carte de identitate provizorie și nu are trecută adresa în buletin ci doar sectorul unde locuiește poate să depună dosarul de pensionare? Eu cred că are dreptul.
Dar funcționara de la Casa de pensii i-a respins dosarul,nu l-a primit pentru că nu e trecută în buletin adresa . Va mulțumesc pentru orice răspuns sau sfat !
Dascălu Doina, utilizator
Tot eu răspund. Există posibilitatea unei declarații pe propria răspundere dată de solicitantul actului de identitate în fața lucrătorului serviciului public comunitar de evidență a persoanelor,iar polițistul de ordine publică trebuie să certifice existența unui imobil și faptul că solicitantul locuiește efectiv la adresa declarată. Art. 28 alin (1) lit.c din OUG 97/2005
Plus copie după actul de mână de vânzare a terenului si copie după certificatul de moștenitor ,după caz.