Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutați-mă, am fost prins cu grinder
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutați-mă, am fost prins cu grinder

Ieri după-amiază am ieșit cu mai mulți prieteni la o plimbare cu mașina și am fost opriți de poliție. Șoferului i-au cerut actele mașini și buletinul iar nouă pasagerilor doar buletinele. După ce ne-au legitimat au făcut percheziții corporale și în mașină. Asupra mea au găsit doar un grinder care era în borsetă. Nu avea nimic în el doar rămășițe vegetale. La celălat prieten cu care mai eram au găsit o țigară confecționată de el și un grainder. Ne-au luat la secție și au întocmit un PV pentru amândoi. Mie mi-au zis ca sunt doar martor și ca am noroc dar dupa ce a întocmit PV și ne-au pus fel și fel de întrebări, ne-au dus la amprentare. Acolo după ce ne-au făcut procedura de amprentare, la prietenul meu i-au zis ca lui deja i-au făcut dosar penal pentru deținere și consum de droguri și mie mi-au zis ca vom vedea după nu știu ce analize de la diicot. Presupun ca analizele sunt făcute asupra grinderului si nu are legătură cu mine. Înainte sa plecăm ne-au zis ca vom fii contactați pentru alte declarații. Va rog frumos. Poate cineva să îmi spună ce se va întâmplă în continuare și cum ar trebui să procedez?
Deyu.A, utilizator
Daca griderul a fost gasit asupra dvs, are legatura cu dvs, o sa fiti cercetat. Dosarul se face pentru detinere, consumul nu este incriminat.
Bună ziua. Vă mulțumesc frumos pentru răspuns. Păi și mai departe ce o să se întâmple? Și cum ar trebui să procedez? Domnii polițiști au zis ca voi fii contactat pentru mai multe declarații. Acolo cum v-a trebuii să procedez? Și dosarul se face pentru deținere de grinder sau pentru deținere de substanțe? Ca eu nu aveam nimic în afară de grinder
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca griderul a fost gasit asupra dvs, are legatura cu dvs, o sa fiti cercetat. Dosarul se face pentru detinere, consumul nu este incriminat.

Deyu.A, utilizator

Poate cineva să îmi spună mai multe detalii sau să îmi explice se trebuie să fac în continuare și cum v-a decurge totul?? Vă rog
Deyu.A a scris:

Bună ziua. Vă mulțumesc frumos pentru răspuns. Păi și mai departe ce o să se întâmple? Și cum ar trebui să procedez? Domnii polițiști au zis ca voi fii contactat pentru mai multe declarații. Acolo cum v-a trebuii să procedez? Și dosarul se face pentru deținere de grinder sau pentru deținere de substanțe? Ca eu nu aveam nimic în afară de grinder
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca griderul a fost gasit asupra dvs, are legatura cu dvs, o sa fiti cercetat. Dosarul se face pentru detinere, consumul nu este incriminat.

Este bine sa fie angajat avocat.
Puteti da de belele aiurea si nevinovat.
Avocatul va putea studia dosarul și sa va sfătuiască.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am înțeles.. Din păcate nu dispun de banii necesari pentru a putea plăti un avocat și mă gândeam ca poate mă poate ajuta cineva cu mai multe sfaturi și explicații în legătură cu problema mea. Oricum vă mulțumesc frumos pentru ajutorul acordat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este bine sa fie angajat avocat.
Puteti da de belele aiurea si nevinovat.
Avocatul va putea studia dosarul și sa va sfătuiască.

București 2024