avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutați-mă, am fost prins cu grinder
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutați-mă, am fost prins cu grinder

Ieri după-amiază am ieșit cu mai mulți prieteni la o plimbare cu mașina și am fost opriți de poliție. Șoferului i-au cerut actele mașini și buletinul iar nouă pasagerilor doar buletinele. După ce ne-au legitimat au făcut percheziții corporale și în mașină. Asupra mea au găsit doar un grinder care era în borsetă. Nu avea nimic în el doar rămășițe vegetale. La celălat prieten cu care mai eram au găsit o țigară confecționată de el și un grainder. Ne-au luat la secție și au întocmit un PV pentru amândoi. Mie mi-au zis ca sunt doar martor și ca am noroc dar dupa ce a întocmit PV și ne-au pus fel și fel de întrebări, ne-au dus la amprentare. Acolo după ce ne-au făcut procedura de amprentare, la prietenul meu i-au zis ca lui deja i-au făcut dosar penal pentru deținere și consum de droguri și mie mi-au zis ca vom vedea după nu știu ce analize de la diicot. Presupun ca analizele sunt făcute asupra grinderului si nu are legătură cu mine. Înainte sa plecăm ne-au zis ca vom fii contactați pentru alte declarații. Va rog frumos. Poate cineva să îmi spună ce se va întâmplă în continuare și cum ar trebui să procedez?
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
Deyu.A, utilizator
Cel mai recent răspuns: Deyu.A , utilizator 21:36, 14 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca griderul a fost gasit asupra dvs, are legatura cu dvs, o sa fiti cercetat. Dosarul se face pentru detinere, consumul nu este incriminat.
Bună ziua. Vă mulțumesc frumos pentru răspuns. Păi și mai departe ce o să se întâmple? Și cum ar trebui să procedez? Domnii polițiști au zis ca voi fii contactat pentru mai multe declarații. Acolo cum v-a trebuii să procedez? Și dosarul se face pentru deținere de grinder sau pentru deținere de substanțe? Ca eu nu aveam nimic în afară de grinder
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca griderul a fost gasit asupra dvs, are legatura cu dvs, o sa fiti cercetat. Dosarul se face pentru detinere, consumul nu este incriminat.

Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
Deyu.A, utilizator

Poate cineva să îmi spună mai multe detalii sau să îmi explice se trebuie să fac în continuare și cum v-a decurge totul?? Vă rog
Deyu.A a scris:

Bună ziua. Vă mulțumesc frumos pentru răspuns. Păi și mai departe ce o să se întâmple? Și cum ar trebui să procedez? Domnii polițiști au zis ca voi fii contactat pentru mai multe declarații. Acolo cum v-a trebuii să procedez? Și dosarul se face pentru deținere de grinder sau pentru deținere de substanțe? Ca eu nu aveam nimic în afară de grinder
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca griderul a fost gasit asupra dvs, are legatura cu dvs, o sa fiti cercetat. Dosarul se face pentru detinere, consumul nu este incriminat.



Este bine sa fie angajat avocat.
Puteti da de belele aiurea si nevinovat.
Avocatul va putea studia dosarul și sa va sfătuiască.

București 2024
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am înțeles.. Din păcate nu dispun de banii necesari pentru a putea plăti un avocat și mă gândeam ca poate mă poate ajuta cineva cu mai multe sfaturi și explicații în legătură cu problema mea. Oricum vă mulțumesc frumos pentru ajutorul acordat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este bine sa fie angajat avocat.
Puteti da de belele aiurea si nevinovat.
Avocatul va putea studia dosarul și sa va sfătuiască.

București 2024

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, ieri seara in data de 15 oct am fost oprit cu un prieten ... rimses27 rimses27 Buna ziua, ieri seara in data de 15 oct am fost oprit cu un prieten de catre politia cluj napoca si au gasit asupra noastra un grinder cu minim o firmitura de ... (vezi toată discuția)
Ce poti pati pt 6 grame de iarba? Pablo123123 Pablo123123 Buna ziua dragi prieteni. Problemele mele au inceput in urma cu jumatate de an, cand la un interval de o luna, am fost oprit de 2 ori cu masina de catre ... (vezi toată discuția)
Posesie droguri de mare risc pentru consum propriu just2015 just2015 Buna ziua! In urma cu cateva zile, la o perchezitie in masina personala a unui prieten a fost gasit acesta si inca 2 amici cu droguri asupra lor. Amicul meu ... (vezi toată discuția)