Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Am primit acum două zile o amendă de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Am primit acum două zile o amendă de circulație ...

Bună ziua. Am primit acum două zile o amendă de circulație din Austria. Data faptei fiind 23-11-2023 luată pe mașina firmei. Activitatea mea la această firmă a început în luna a 12-2023 și a durat in jur de două luni. Ce pot face in privința amenzi dacă patronul nu vrea să răspundă la telefon? Menționez că amenda a venit pe firmă și redirecționată către mine.
George stefu, utilizator
Daca firma respectiva a fost cea care a redirectionat acel PV de contraventie, in care se specifica drept contravenient compania respectiva, nu aveti nici o problema.
Daca dvs. sunteti desemnat drept contravenient (asta datorita angajatorului care v-a declarat , fals, ca sofer in momentul respectiv), platiti amenda si angajati-va avocat pentru a da compania in judecata si cere despagubiri, dovedind in instanta ca la momentul respectiv nu erati angajatul lor. Cereti si plata cheltuielilor de judecata de catre intimat.