Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Card european de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Card european de sanatate

Buna ziua
Mă confrunt cu următoarea dilema: fata mea a absolvit liceul în România, in 2023 apoi a primit bursa de studii din partea statului irlandez și studiază acum la Dublin. Când am cerut CASMB sa ii elibereze card european de sănătate, au refuzat, zicând că numai studenții români care studiază în România sau au primit bursa de studiu din partea statului român în alt stat UE, pot cere și primi acest card. Apoi fiică-mea l-a solicitat autorităților irlandeze, gandindu-se că dacă e student acolo, ar trebui sa fie asigurată de statul irlandez acolo. Și acestea au refuzat-o, zicând că e cetățean român, deci trebuie sa ceară cardul de la statul român. Ne-am întors către CASMB arătând că legea sănătății (parca 95) precede că "studenții până în 26 de ani" beneficiază de asigurare de sanatate. Iar legea nu diferențiază între studenții români care studiază în România sau în alt stat UE. Ne-au refuzat, zicandu-ne sa plătim asigurare la ANAF.
Mai e vreo cale de a obține acest card?
cosmingrigorescu@gmail.com, utilizator
Mergeti la Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru a vedea ce solutie exista :
[ link extern ] /