Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara sa fie recidivist ...

Buna ziua

Fiul meu a fost condamnat la recidiva fara sa fie recidivist

Ce pot face

Multumesc
Recidiva nu e o forma de condamnare. Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an condamnatul săvârșește din nou o infracțiune cu intenție, pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de cel putin un an.
Scrieti ca i s-a retinut starea de recidiva fara sa fi fost condamnat anterior? Trebuie sa ne dati mai multe amanunte, altfel e greu sa va raspundem. A fost condamnat definitiv ultimat data? Unde s-a judecat procesul? (Judecatorie, Tribunal Curte de Apel?).
Buna seara

Va multumesc pentru raspuns .
Fiul meu a fost arestat pentru conducerea unui vehicul fara permis de conducere in Martie 2014 , eliberat conditionat la data de 26.01.2016 .
In Martie 2020 a condus iar fara carnet a fost condamnat cu apli art 41 si 43 , recidiva . A fost condamnat . Este in penitenciar din Ian 2023 .
Trecuse termenul de incercare . Fapta lui nu a fost o infractiune continuata ? De ce i s- a aplicat recidiva si limitele de pedeapsa
Am facut apel , contestie in anulare , fara nici un rezultat

La fapta pentru care a fost condamnat ( Martie in 2020) i sa u pus si doua conduceri care nu le a savarsit

Vrem sa facem revizuire ptr cele doua conduceri care nu le a savarsit , au venit si persoanele din strainatate care erau de fata , au dat declaratie la notar autentificata

Ce putem facem ? Avem vreo sansa ?

Mutumesc
In 2014 pentru ce perioada a fost condamnat? Daca a fost condamnat mai mult de 2 ani reabilitarea nu se face de drept ci doar pe cale judecatoreasca. Asa ca in martie 2020 cand a condus din nou fara carnet era recidivist. Nu pare sa aiba vreo sansa revizuirea.
Ce nu inteleg eu este incapatanarea de a conduce fara carnet dupa ce a primit o condamnare cu suspendarea executarii pedespei inainte de 2014, apoi o condamnare cu executare in 2014 si apoi alta condamnare pentru aceeasi fapta. Nu cred ca o pedeaspsa mai usoara rezolva problema, cred ca problema e in alta parte si ar trebui sa o priviti cat se poate de serios pentru ca dupa ce o sa iasa din penitenciar o sa faca probabil acelasi fapta, daca nu gasiti impreuna vreo solutie.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat