Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua!am si eu o intrebare...daca am lucrat 6 luni cu nr de ore de 8/zi si mi se modifica contractul la 4-2h/zi...dupa un an lucrat pot sa iau somaj?
NU puteti lua in acest caz.Calculul in cazul 4h/zi este de 6 luni x 2, deci aveti nevoie de 12 luni cu timp lucrat de 4h/zi, iar in cazul cu 2h aveti de lucrat 6 luni x 4=24 luni.
Calculul celor 12 luni lucrate in ultimele 24 se refera la timp integral de lucru de 8 h.
Daca in ultimii 2 ani veti avea lucrate 6 luni cu 8 ore pe zi si 12 luni cu 4 ore pe zi veti face stagiul necesar pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
dar daca am lucrat 6 luni pe contract nedeterminat si m-au dat afara...pot beneficia de somaj?am uitat sa mentionez ca se fac disponibilizari...si de asta....multumesc de raspunsuri
silvia23, utilizator
Daca v-au concediat cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
multumesc frumos!