avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua!am si eu o intrebare...daca am lucrat 6 luni cu nr de ore de 8/zi si mi se modifica contractul la 4-2h/zi...dupa un an lucrat pot sa iau somaj?
Cel mai recent răspuns: silvia23 , utilizator 11:33, 24 August 2012
NU puteti lua in acest caz.Calculul in cazul 4h/zi este de 6 luni x 2, deci aveti nevoie de 12 luni cu timp lucrat de 4h/zi, iar in cazul cu 2h aveti de lucrat 6 luni x 4=24 luni.
Calculul celor 12 luni lucrate in ultimele 24 se refera la timp integral de lucru de 8 h.
Daca in ultimii 2 ani veti avea lucrate 6 luni cu 8 ore pe zi si 12 luni cu 4 ore pe zi veti face stagiul necesar pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
dar daca am lucrat 6 luni pe contract nedeterminat si m-au dat afara...pot beneficia de somaj?am uitat sa mentionez ca se fac disponibilizari...si de asta....multumesc de raspunsuri
Ultima modificare: Vineri, 24 August 2012
silvia23, utilizator
Daca v-au concediat cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim cu 4h/zi, respectiv 2h/zi - pot beneficia de somaj? omerica omerica Buna ziua!Din iulie 2007 si pana in aprilie2010 am lucrat cu timp partial de 4h/zi salariul fiind de 600ron deoarece am studii superioare si s-a considerat ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj norma partiala silvia99 silvia99 cum se calculeaza indemnizatia de somaj la un c.i.m cu 4h/zi, 20h/ sapt? se injumatatesc cei 500 lei?si mai departe, proportional, pt 2h/zi, ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj contract partial munca 12 ani si 8 luni norma intreaga ykyb27 ykyb27 Buna seara, am lucrat 8 luni cu norma intreaga, 8 ore/zi, iar restul de 16 luni cu norma partiala de 2 ore/zi, am o vechime neintrerupta de 12 ani. Pot ... (vezi toată discuția)