Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGE nr. 279 din 7 decembrie 2020 - Anularea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGE nr. 279 din 7 decembrie 2020 - Anularea penalizarii pentru pensionare anticipata

Buna ziua,
as vrea sa stiu daca pot beneficia, in sensul anularii penalizarii, de prevederile Legii nr. 207/2020, modificarea alin. (5) al art. 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicat n MO nr. 858 din 18 septembrie 2020.
Mentionez ca sunt nascut in luna aprilie anul 1957, am stagiul de cotizare,complet, locuiesc si am lucrat in Ploiesti tot timpul iar in acest moment beneficiez pensie anticipata partiala cu penalizarea obisnuita pentru ca nu am inca 65 de ani impliniti.
Multumesc
Nu mai puteti beneficia de reducerea de 2 ani fara penalizare.