avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGE nr. 279 din 7 decembrie 2020 - Anularea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGE nr. 279 din 7 decembrie 2020 - Anularea penalizarii pentru pensionare anticipata

Buna ziua,
as vrea sa stiu daca pot beneficia, in sensul anularii penalizarii, de prevederile Legii nr. 207/2020, modificarea alin. (5) al art. 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicat n MO nr. 858 din 18 septembrie 2020.
Mentionez ca sunt nascut in luna aprilie anul 1957, am stagiul de cotizare,complet, locuiesc si am lucrat in Ploiesti tot timpul iar in acest moment beneficiez pensie anticipata partiala cu penalizarea obisnuita pentru ca nu am inca 65 de ani impliniti.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:19, 21 Decembrie 2020
Nu mai puteti beneficia de reducerea de 2 ani fara penalizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog un barbat nascut la data de 10.01.1959 cand ... lyly64 lyly64 Buna ziua, va rog un barbat nascut la data de 10.01.1959 cand are dreptul sa iasa la pensie dar in cazul unei femei nascute la data de 20.06.1961( cu 3 ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am statutul de pensionar - pensie anticipat partial, ... atenastef atenastef Buna seara, Am statutul de pensionar - pensie anticipat partial, incepind cu data de 04.09.2019, cu stagiul de cotizare de 37 ani si 7 luni si virsta de 59 ... (vezi toată discuția)
In ce monitor oficial a aparut ploiesti pe lista localitatilor ... Tituss Tituss In ce monitor oficial a aparut Ploiesti pe lista localitatilor poluate, in care persoanele pot iesi cu 2 ani mai devreme la pensie ? (vezi toată discuția)