Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Sunt proprietara unui apartament. Sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Sunt proprietara unui apartament. Sunt plecata din ...

Buna ziua. Sunt proprietara unui apartament. Sunt plecata din tara de f multi ani. Nu locuieste nimeni in apartamentul meu de mai bine de 8 ani. Puteti sa imi spuneti ce anume trebuie sa platesc la acest apartament ca si intretinere si sa imi explicati si mie de unde provin penalitatile pentru luna martie, luna in curs afisata la avizier??? Asta se intampla lunar, dar acum vorbim de aceasta luna!
S-a afisat instiintarea de plata pt luna martie in data de 22/04/2024 impreuna cu penalitatile aceleasi luni! Data scadenta este 17/05/2024, iar luna aprilie inca nu s-a incheiat! Suntem in 28/04/2024. Lasand deoparte penalitatile lunii februarie care sunt si ele trecute separat, nu inteleg de ce am penalitati pe aceeasi luna de plata, cand plata pt aceasta luna ( martie), a fost afisata in 22/04/2024? De unde provin aceste penalitati tinand cont ca penalitatea pentru luna februarie e trecuta separat iar informatia pt luna martie a venit in 22/04/2024. Suntem in 28 aprilie iar eu pt ca am fost instiintata de suma totala pt luna martie in data de 22 aprilie, am acumulat o penalitate de 25.66 Ron. Cum e posibil?
In principiu trebuie sa platiti toate cheltuielile ce se repartizeaza pe cota parte indiviza, fond de reparatii, fond de rulment. Cit despre penalitati, e greu sa ne dam cu parerea fara sa stim motivatia lor, exista posibilitatea de a fi ilegale.
Incercati sa comunicati cu cei de la asociatie sau sa va reprezinte cineva, pentru a afla situatia de fapt.
Altfel, puteti citi in legea 196/2018 cum se calculeaza aceste penalitati, in principiu ele pot aparea doar dupa 60 de zile de la afisarea unei liste de cheltuieli.
[ link extern ]