avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Sume datorate catre CAS .
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Sume datorate catre CAS .

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
-ce suma datoreaza catre CAS o persoana fizica autorizata care in anul 2010 a realizat un venit egal cu zero,tinand cont ca persoana respectiva este pensionar caruia CAS ii retine 5,5% din pensie.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: eugen43 , utilizator 18:48, 11 Septembrie 2011
conform veniturilor declarate la fisc. dacă a declarat zero atunci zero, iar dacă a dat o declarație cu venituri estimate, 6,5 din veniturile nete estimate.
eugen43 a scris:

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
-ce suma datoreaza catre CAS o persoana fizica autorizata care in anul 2010 a realizat un venit egal cu zero,tinand cont ca persoana respectiva este pensionar caruia CAS ii retine 5,5% din pensie.
Va multumesc anticipat


Va plati 5.2 % calculat la salariul minim pe economie chiar daca a primit decizia de la finante cu 0.
Am pati=o eu..Si in afar de asta am mai platit si majurari pentru ca nu am efectuat platile trimestrial.....
Multumesc ptr.raspuns,dar nu ati precizat daca sunteti pensionara si vi se retine de catre CAS impozit.
Va astept cu precizari
eugen43 a scris:

Multumesc ptr.raspuns,dar nu ati precizat daca sunteti pensionara si vi se retine de catre CAS impozit.
Va astept cu precizari



Pensionara nu sunt si nici nu voi apuca pensia....Sunt salariat si freelancer. Ca salariat imi este oprita contributia din salariu, iar ca freelancer anul trecut am avut venituri 0 si casa mi-a luat banii calculat la salariul minim+penalizarile aferente...
Buna seara,
Raspunsul dvs. m-a determinat sa caut legea si ordinele interne ale CASS ce sunt in vigoare si astazi .Referitor la situatia dvs,dealtfel si a mea am gasit urmatorul ordin care este in vigoare si astazi:. ordinul cu privire la CASS nr. 617 din 13 august 2007 prevede:
art. 8 (1) Contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente virează trimestrial contribuţia calculată la venitul estimat, până la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, contribuţia se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe ţară pentru fiecare lună şi se achită în termenul prevăzut la alin. (4).
(3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situaţia în care venitul din activităţi independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuţia.
Pe mine personal ma satisfacprevederile acestui ordin ,sper ca si pe dvs.
Va doresc tot binele din lume
eugen 43.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari de sanatate geomarco geomarco O persoana care are un contract de munca pe perioada nedeterminata, un contract de consultanta de 2 ore si este si PFA ce contributii la fondul de asigurari de ... (vezi toată discuția)
Contribuþie la fnuass GBC GBC Buna seara, As dori sa ma lămuriţi asupra câtorva aspecte privind calcularea contribuţiei la FNUASS: Din cate am înţeles, contribuţia la FNUASS se ... (vezi toată discuția)
Contributie asigurari sociale de sanatate p.f. Magda Xenofont Magda Xenofont Am mare nevoie de un sfat in ceea ce priveste contributia de asigurari sociale de sanatate pentru persoanele care au calitatea de salariat concomitent cu ... (vezi toată discuția)