Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... - când expiră asigurarea auto – pentru mașina ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

- când expiră asigurarea auto – pentru mașina instituției ...

- când expiră asigurarea auto – pentru mașina instituției ?
Bună dimineața !
În Contractul de asigurare auto se scrie că valabilitatea Contractului este până la data 12.04.2024.
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns:
1. - cum se calculează corect termenul de valabilitate ? Care este ultima zi, când mai este valabil Contractul ?
Contractul de asigurare auto este valabil și astăzi, 12.04.2024 ? sau ultima zi de valabilitate a fost ieri, 11.04.2024 ?
2. - în ce zi trebuie făcut Contractul ? adică, din ce zi să înceapă alt Contract de asigurare auto ?
Vă mulțumesc !
termenul e scris pe polita de asigurare, aia e ultima zi, cat scrie acolo.. pt urmatoarea asigurare, alegeti data de maine.
Vă mulțumim frumos pentru răspuns !
Așa s-a procedat.
oanaportar, utilizator