Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 360/2023 art 147: Art. 147 (1)Persoanele ale ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 360/2023 art 147: Art. 147 (1)Persoanele ale căror drepturi ...

Legea 360/2023 art 147:

Art. 147
(1)Persoanele ale căror drepturi de pensie au fost acordate de casele teritoriale de pensii în perioada 1 ianuarie 2011-31 decembrie 2015, care au realizat stagii de cotizare atât în sistemul pensiilor militare de stat, cât şi în sistemul public de pensii, pot solicita recalcularea pensiei prin excluderea perioadelor realizate în sistemul pensiilor militare de stat.
(2)În situaţia prevăzută la alin. (1) se păstrează dreptul la categoria de pensie de care beneficiază la data recalculării, considerându-se îndeplinite condiţiile de acordare a dreptului. Numărul total de puncte rezultat în urma recalculării este cel corespunzător stagiilor de cotizare realizate în sistemul public de pensii.
(3)În situaţia reglementată la alin. (1) şi (2), perioadele asimilate stagiului de cotizare se valorifică în unul dintre sisteme, în funcţie de opţiunea beneficiarului.
(4)Drepturile rezultate în urma recalculării se cuvin şi se acordă începând cu luna următoare solicitării.
Cum trebuie aplicat acest articol de lege pentru cei care au avut pe langa stagiila de cotizare militare si stagii de cotizare in viata civila?
În perioada 2011-2015 ,în baza Legii nr.119/2010 pensiile militare au devenit contributive ,dând posibilitate in baza art.107 din Legea nr.263/2010 privind pensiile publice, celor care au realizat stagii de cotizare in sistemul public ,sa aducă stagiile în vederea recalculării pensiei militare în plata.Dupa apariția Legii nr.223/2015 privind pensiile militare de stat, și a Ordinului comun nr.M25 semnat de miniștri și directorii instituțiilor din S.N.O.P.S.N, ordin prin care s-a aprobat metodogia de recalculare a pensiilor militare ,sa capturat ,în decizia de pensie, perioadele de contributivitate în sistemul public, fără posibilitatea de a fi valorificate la valoarea punctului de pensie,
Se pare ca este o întrebare fără răspuns deoarece fie ca nu interesează pe nimeni , fie ca nu vrea nici un consultant sa răspundă.
Manuela Rășină, administrator
Fie nu a fost pe faza cineva care se pricepe și a ratat întrebarea dvs.
Fie - cum cred mai degraba - nu prea stim ... Pensiile militare sunt o problema de nisa , sunt putine fata de numarul celor din sistemul public , si nu multi sunt interesati sa studieze si sa aprofundeze prevederile legilor specifice . Probabil dupa 01.09.2024 , cand va incepe aplicarea Legii 360/2024 , vom afla mai multe , cei mai multi pensionari militari au si ani lucrati in civilie .
CHKa, utilizator