Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citație intimat confirmare renuntare urmărire ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citație intimat confirmare renuntare urmărire penala ( persoana vătămată)Bună ziua! Soțul meu a primit o citație în calitate de intimat ...

Bună ziua! Soțul meuba primit o citație în calitate de intimat în dosarul cu obiectul confirmare renuntare urmarire penala ( art.318 alin 12 NCPP). Anterior,soțul a primit o ordonanță de renuntare urmarire penala în dosar fiind persoana vătămată după ce ni s- au sustras din mașină un casetofon și actele în 2020. Cu ocazia audierii în 2020 soțul a arata ca nu mai dorește continuarea cercetărilor și nu are pretenții civile. Este obligatoriu să se prezinte la proces? Va mulțumesc mult!
Buna ziua, nu este obligatorie prezenta sotului daca este persoana vatamata.