Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, as avea și eu o întrebare. Formarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, as avea și eu o întrebare. Formarea profesională ...

Buna ziua, as avea și eu o întrebare. Formarea profesională instituită de angajator ( "schimb de experiență") se face pe buzunarul angajatului, daca aceasta implică deplasarea într-o altă localitate?( și aici mă refer la cazare, mâncare,transport!)?
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Cititi art.197
si aici: www.avocatnet.ro/articol_512...
In cazul in care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesionala este initiata de angajator, toate cheltuielile ocazionate de aceasta participare sunt suportate de catre acesta.

Pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala, salariatul va beneficia, pe toata durata formarii profesionale, de toate drepturile salariale detinute.

Pe durata participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala, salariatul beneficiaza de vechime la acel loc de munca, aceasta perioada fiind considerata stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor sociale de stat.