avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Soțul meu a decedat de curând. Eu doresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Soțul meu a decedat de curând. Eu doresc să renunț ...

Bună ziua! Soțul meu a decedat de curând. Eu doresc să renunț la moștenire/succesiune, prin declarație notarială. Acest lucru afectează pensia de soț supraviețuitor? De asemenea , dacă renunț la moștenire, voi mai avea dreptul să optez pentru jumătate din pensia lui la limita de vârstă? Sau nu are nicio legătură una cu cealaltă
Mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:14, 6 Mai 2024
N-are nici o treabă dreptul la pensie de urmaș, cu renunțarea la moștenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas serg serg buna ziua!am si eu o rugaminte la dumneavoastra,daca puteti sa ma ajutai si pe mine cu o informatie in legatura despre mama mea care a implinit varsta de 60 de ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat deces dobi dobi cum pot sa obtin duplicat al unui certificat de deces?Fostul meu sot(cu care am un copil) a decedat.Actuala sotie(vaduva) nu vrea sa-mi dea copie a ... (vezi toată discuția)
Cine plãteºte dupã moartea girantului melinda67 melinda67 Soţul a fost girant pentru o cunoştinţă la bancă. Respectivul neplătind creditul ,din pensia soţului se reţine de trei ani o anumită sumă. Acum ... (vezi toată discuția)