Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Soțul meu a decedat de curând. Eu doresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Soțul meu a decedat de curând. Eu doresc să renunț ...

Bună ziua! Soțul meu a decedat de curând. Eu doresc să renunț la moștenire/succesiune, prin declarație notarială. Acest lucru afectează pensia de soț supraviețuitor? De asemenea , dacă renunț la moștenire, voi mai avea dreptul să optez pentru jumătate din pensia lui la limita de vârstă? Sau nu are nicio legătură una cu cealaltă
Mulțumesc anticipat
N-are nici o treabă dreptul la pensie de urmaș, cu renunțarea la moștenire.