Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost redeschis,avand ...

Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost redeschis,avand in vedere ca am facut cerere de respingere a clasarii acelui dosar,la Prim Procuror?
Acasa nu am primit nici un plic de aproximativ 2 luni.Multumesc.
Dosarul nu se redeschide asa automat doar pentru ca ati formulat dumneavoastra plangere, intrucat plangerea impotriva masurii de clasare nu este suspensiva de executare, deci nu suspenda dispunerea solutiei. Cel mai probabil plangerea dumneavoastra a fost respinsa si dosarul a fost incheiat. Nu inteleg insa motivul pentru care solutia nu v-a fost comunicata. Puteti insa sa sunati la Parchetul pe rolul caruia ati avut dosarul (ori sa mergeti personal), si sa incercati sa aflati ce s-a intamplat cu plangerea dumneavoastra si in ce stadiu este dosarul.
Doar dacă câștigați procesul cade clasarea.
Plangerea va da dreptul la o judecată pe clasare.
Daca ajunge dosarul la judecata se citează părțile.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este posibil ca solutia a fost comunicata dar cineva mi-a luat plicul din posta..

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Dosarul nu se redeschide asa automat doar pentru ca ati formulat dumneavoastra plangere, intrucat plangerea impotriva masurii de clasare nu este suspensiva de executare, deci nu suspenda dispunerea solutiei. Cel mai probabil plangerea dumneavoastra a fost respinsa si dosarul a fost incheiat. Nu inteleg insa motivul pentru care solutia nu v-a fost comunicata. Puteti insa sa sunati la Parchetul pe rolul caruia ati avut dosarul (ori sa mergeti personal), si sa incercati sa aflati ce s-a intamplat cu plangerea dumneavoastra si in ce stadiu este dosarul.

Sigur, asta in cazul in care i-a fost respinsa plangerea impotriva solutiei de clasare, va putea face plagere la judecatorul de drepturi si libertati in termen de 20 de zile de la comunicare. Insa domnul nu cunoaste situatia plangerii sale.