Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Legat de Securitate si Sanatate in Munca Buna, Pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Legat de Securitate si Sanatate in Munca Buna, Pentru cazarea ...

Legat de Securitate si Sanatate in Munca
Buna,

Pentru cazarea muncitorilor in spatii special destinate, containere, e vreo normativa care sa zica cati metri patrati ar trebui sa aibe o persoana?
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Google stiu si eu sa il folosesc. Am cautat in diverse exprimarii, nu gasesc nimic despre spatiile de cazare pentru muncitori, cele din containere, provizorii, pe santier.
Doar in HG 300/2006 Anexa 4 Partea A exista ceva dar la modul general. Suprafata minima se preia din normativele de proiectare care stiu ca nu poate fi sub 4 mp/persoana (12 mc). pentru incaperile de odihna.

15. Incaperi pentru odihna si/sau cazare
15.1. Lucratorii trebuie sa dispuna de incaperi pentru odihna si/sau cazare usor accesibile, atunci cand securitatea ori sanatatea lor o impun, in special datorita tipului activitatii, numarului mare de lucratori sau distantei fata de santier.
15.2. Incaperile pentru odihna si/sau cazare trebuie sa fie suficient de mari si prevazute cu un numar de mese si de scaune corespunzator numarului de lucratori.
15.3. Daca nu exista asemenea incaperi, alte facilitati trebuie sa fie puse la dispozitie personalului pentru ca acesta sa le poata folosi in timpul intreruperii lucrului.
15.4. Incaperile de cazare fixe care nu sunt folosite doar in cazuri exceptionale trebuie sa fie dotate cu echipamente sanitare in numar suficient, cu o sala de mese si cu o sala de destindere.
Acestea trebuie sa fie dotate cu paturi, dulapuri, mese si scaune, tinandu-se seama de numarul de lucratori. La atribuirea lor trebuie sa se tina seama de prezenta lucratorilor de ambele sexe.
15.5. In incaperile pentru odihna si/sau cazare trebuie sa se ia masuri corespunzatoare pentru protectia nefumatorilor impotriva disconfortului produs de fumul de tutun.
Va referiti la normativele de proiectare a containerelor?
Nu se precizeaza containere, ci incaperi de odihna.