Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE

buna ziua.bunicul doreste sa lase nepotilor averea lui compusa din doua case. problema e ca bunicul cu tata nu sau inteles niciodata tata e pe interes ce act trebuie facut ca sa nu se poata ataca?
Nu avem date suficiente sa putem recomanda un document. Ca principiu ar trebui analizata valoarea bunurilor mostenirii ce va sa vina si facut un testament tinand seama de rezerva fiului, socrul dv.
Inainte de asta, trebuie sa va asigurati ca bunicul este ok ca discernamant, ceea ce presupune un examen de specialitate.
Actele nu se fac in instanta, ci la notar. Sanse de castig nu va poate calcula nimeni, intai ca e ilegal pentru unii profesionisti, apoi pentru ca avem cateva bucati micute de date si cam atat...
Va recomand sa mergeti la un avocat sa discutati despre bunuri, sa puneti toata povestea jos, daca il ingrijiti, daca nu, daca ii poate lasa ceva si fiului sau, daca nu etc.