Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

1) Parintii mei vor sa-mi lase mostenire o casa.Ce fel de acte putem face pt a fi sigur ca dupa ce nu vor mai fii in viata voi avea drepturi depline pt. imobil ?
2) Sora mea este de acord sa vina se semneze in fata notarului ca nu are pretentii pt. acest imobil dar nu stiu daca peste catva ani se poate razgandii.
3) Este bine sa facem vanzare -cumparare , cu semnatura sorei, s-au putem face si donatie?
1. Drepturi depline aveti de la data semnarii contractului. Depinde ce vor parintii. Daca le dati bani, incheiati un contract de vanzare cumparare, daca nu le dati bani incheiati un contract de donatie, daca vor ingrijire, incheiati un contract de intretinere.
2. Degeaba e de acord. O astfel de declaratie nu are nicio valoare juridica, atat timp cat traiesc parintii. Orice pact asupra unei mosteniri viitoare, este lovit de nulitate absoluta. In plus, proprietari sunt parintii dvs. Nu trebuie sa ii ceara voie surorii dvs pentru a face acte cui doresc.
3. La contractul de vanzare cumparare trebuie sa faceti dovada achtarii pretului (peste 50.000 lei, doar prin virament bancar). Fara o astfel de dovada, actul se prezuma a fi donatie deghizata.
raluk0207, utilizator
Cel mai sigur sigur sigur este sa asteptati sa decedeze ambii parinti, dezbateti succesiunea, iar in masura in care sora dvs nu are pretentii va da declaratie de renuntare la succesiune.
Valoarea minima a casei in grila notarului este de aproximativ 300.000, Ce suma ar trebui virata in contul parintilor pt. a nu fi considerata o donatie deghizta?
Parintii mai detin si un apartament , pe care vor sa-l lase sorei, putem face o intelegere la notar in acest sens?(eu cu casa , ea cu apartamentul )
Ar trebui virat pretul real al pietei.
Parintii pot sa faca fiecaruia cate un contract de donatie. Astfel, fiecare primind cate ceva, nu vor mai putea cere ulterior reductiunea.
Incheiati un contract de intretinere.

In cuprinsul actului, mentionati faptul ca sora a fost de acord cu incheierea acestui act.

Contractul de intretinere presupune indeplinirea obligatiei contractuale de intretinere, prin asigugarea subzistentei intretinutului, pe perioada vietii.

Cata vreme obligatia de intretinere este realizata, contractul in sine nu poate fi rezolutionat, rezolutiunea fiind o cauza ca lipseste de eficacitate actul juridic.

Obligatia de de intretinere va fi detaliata in contract, ea poate consta in asigurarea de bunuri , alimente, diverse produse, medicamente, orice servicii.

Contractul de intretinere nu poate fi apreciat drept o liberalitate, o donatie deghizata cata vreme obligatia de intretinere este indeplinita.

(aveti in vedere si manifestarea de vointa din partea surorii dvs).

Succes!