avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate monalisaalina

Activitate monalisaalina

Va multumesc mult!
Nu este necesar chemarea in judecata,direct la executor?
Multumesc mult!
Angajatorul,uneori se doreste contract pe persoana juridica,alteori pe persoana fizica...
Multumesc!
Ce tip de contract este legal de incheiat,la o pensiune cand se face o cazare pe perioada mai lunga,cu o echipa de muncitori care va plati la luna,contract de inchiriere sau contract de prestari servicii?
Adica,daca in caz ca nu va plati,sa poata fi tras la raspundere...
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Prejudiciul este de 3500 lei,angajarea unui avocat..n-ar mai avea sens...ideea era sa fac aceasta"plangere" fara interve tia unui avocat,pentru a recupera prejudiciul...
Oricum,multumesc pentru timpul acordat!
Buna seara!
am rugamintea sa ma ajutati cu un model de cerere catre instanta in urmatoarea speta:
Turist,cazat la pensiune ,cu contract pentru mai multe camere ,cu scopul de a caza muncitori libaneji,dar titularul contractului fiind persoana fizica .nu a dorit contract pe societate,nu a onorat termenii contractului si anume nu a platit,desi in contract scria plata la saptamana... au fost da ti afara,a fost anuntat politia,au fost somati sa plateasca dar nu a platit ,de aceea politia spuen ca este civil si trebuie actionat in instanta...nu se incadreaza la inselaciune....
Va multumesc!


;
In urma unui control ANAF(inca ...dupa 10 luni) la finalizarea acestuia si desigur a primirii sanctiunii...daca va fi contestat procesul verbal si implicit sanctiunea in instanta,pe durata procesului societatea isi va putea desfasura activitatea,se va lune poprire pe bunurile acesteia?
Se recomanda achitarea sanctiunuilor si apoi contestarea procesului verbal?
Multumesc!
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:vreau sa racordez un imobil la curent electric,am inceput demersurile in octombrie 2020 ,anul acesta am semnat contractul,cand am aflat ca mai nou aceste racordari se fac gratuit....
Insa,mi- au spus ce i de la electrica ca,mai intai trebuie sa platesc ca ulterior se vor inapoi banii,numai ca...dupa ce am platit,surpriza !!! Nu se mai pot restitui banutii.
Se poate face ceva sa mi recuperez suma....deloc mica...
Multumesc!
Răspuns la discuția reguli pensiuni in pandemie
Multumesc!

Buna ziua
Din pacate,nimeni nu ma poate indruma exact,in momentul redeschiderii activitatii unei pensiuni,care sunt regulile pe care trebuie sa le indeplinim ,se modifica regulamentul intern,fisa postului....
unde pot gasi informatii pentru a fi in siguranta dar si in legalitate.
multumesc.