Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reducerea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reducerea pedepsei

As dori sa stiu daca mai exista vre-o sansa de reducere a pedepsei cu 5 ani de inchisoare cu executare pe motivul de viol, avand in vedere ca au existat numeroase dovezi ca actul savarsit nu a fost tocmai un viol. Procesul dureaza de mai bine de 5 ani si abia ieri a fost data sentinta. Chiar nu se poate obtine o reducere a pedepsei din moment ce el nu a mai avut alte abateri, este chiar in perioada in care trebuie sa isi dea masteratul si este si angajat in domeniu. Chiar nu se poate ajunge la o sentinta cu executare la locul de munca sau cu suspendare?
Mai are la dispozitie caile de atac , de care ar fi bine sa uzeze fiindca nu i se poate agrava pedeapsa .
Mai exista cai de atac din moment ce sentinta finala a fost data?
Sentinta finala? Adica au fost exercitate caile de atac? Mai sunt si cai extraordinare de atac, respectiv contestatia in anulare si revizuirea, insa pentru a va fi admise ar trebui sa existe unul sau mai multe dintre cazurile expres si limitativ prevazute (art. 386-407 Cod de procedura penala) .
Precizati stadiul in care se afla procesul pentru a putea beneficia de informatii utile.
Caile de atac au fost exercitate ?
Procesul s-a judecat la Curtea de Apel Bucuresti iar sentinta a fost data pe data de 28.04.2011. Puteti sa ne dati cateva exemple de cai de atac astfel incat sa pot da mai multe detalii legate de proces?
StefaniaR, utilizator