Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 101 pt.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 101 pt.2011

Am incercat sa completez dec 101 pt. 2011 si nu pot completa casuta referitoare la unitatile care definitiveaza anul financiar pana la 25.02.2012-dreapta sus-. Nu mai este valabil termenul de depunere 25.02.2012? Multumesc
Termenul de depunere este unul singur, 25/03/2012, pentru toate societatile comerciale, indiferent daca au depus sau nu declaratia 100 la 25/01/2012.
Multumesc pt. raspunsul prompt. Deci, definitivarea incheierii ex. financiar 2011 se prelungeste pana la 25/03/2011?;)
Da.
Nu mai inteleg absolut nimic.D-na Gabrielle Monique ne informeaza care sunt declaratiile ce trebuiesc depuse in luna februarie printre care este si declaratia 101 cu termen de depunere
27.02.2012???Pana la urma cand trebuie sa depunem declaratia?25.02.2012 sau 25.03.2012#-o#-o#-o
vlad.aurelia, utilizator
Impozitul pe profit datorat pentru anul 2011 se declara si se plateste
potrivit prevederilor titlului II "Impozit pe profit" din Codul fiscal
aplicabile pâna la data de 31 decembrie 2011, cu exceptia datei
depunerii declaratiei anuale de impozit pe profit pentru anul 2011
care va fi cel târziu data de 25 martie 2012 pentru toti contribuabilii,
cu exceptia contribuabililor prevazue si la art. 34 alin. (5) lit. a) si b) din
Codul fiscal (organizatii non profit, contribuabilii care obtin venituri
majoritar din agricutura) care depun declaratia anuala de impozit pe
profit pentru anul 2011 pâna la data de 25 februarie 2012.
Baza legala art. II alin. (6) din OG nr. 30/2011 coroborat cu art. II din OG nr.
2/2012 pentru modificarea si completarea OG nr. 92/2003 privind Codul
de procedura fiscala, publicat în MO nr. 41/30.01.2012
Prin urmare atât contribuabilii care:
-nu au declarat impozitul pe profit aferent trim. IV 2011 pâna
la data de 25.01.2012 (respectiv nu au depus Declaratia 100 la
25.01.2012 sau nu au declarat nimic la rubrica impozit pe profit
daca aveau si alte obligatii declarative conform vectorului fiscal)
cât si cei care:
-au declarat în declaratia 100 depusa pâna la data de
25.01.2012 o suma egala cu impozitul pe profit calculat si
evidentiat pentru trim.III 2011
VOR DEPUNE DECLARATIA ANUALA PRIVIND IMPOZITUL PE
PROFIT (FORMULAR 101) PÂNACEL TÂRZIU ÎN
DATA DE 25 MARTIE 2012. PLATA IMPOZITULUI
ANUAL DATORAT SE VA EFECTUA PÂNA LA
ACEASTA DATA
Fac exceptie de la aceasta regula organizatiile nonprofit si
contribuabilii care obtin venituri majoritar din cultura cerealelor
si a plantelor tehnice, pomicultura si viticultura, care au obligatia
de a declara prin Declaratia de impozit pe profit aferent anului
2011 (Formular 101) si a plati impozitul pe profit anual, pâna la
data de 25 februarie 2012
Ca atare asa cum a spus colegul meu Iulian Manea termenul este pana la 25.03.2012 cu exceptiile prezentate!