Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INFORMARE cu privire la Prelucrarea Datelor cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INFORMARE cu privire la Prelucrarea Datelor cu Caracter Personal

Vă rog să mă ajutați în a clarifica unele neclarități privind acest document, care nu permite introducerea unei decizii alta decât accordul complet asupra conținutului documentului supus spre semnare de medicul de familie:
"INFORMARE
cu privire la Prelucrarea Datelor cu Caracter Personal

În baza regulamentului (UE)2016/679, ce a fost adoptat de către Parlamentul și Consiliul European în data de 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrara datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date:
OPERATOR : dr. ......... precum și împuterniciții săi, (persoane fizice și juridice de drept privat sau public), cu care OPERATORUL se afă în relații contractuale.
SCOPUL: - prelucrarea este necesară în scopul îndeplinirii obligațiilor contractuale ale OPERATORULUI și al al propejării intereselor vitale ale persoanei vizate sau ale unei persoane fizice;
- prelucrarea se referă la date cu caracter personal care sunt făcute publice în mod manifest de către persoana vizată;
- prelucrarea este necesară din motive de interes public în domeniul sănătății publice;
- prelucrarea este necesară în scopuri legate de medicina preventivă sau a muncii, de evaluarea capacității de muncă a angajatului, de stabilirea unui diagnostic medical, de furnizarea de asistență medicală sau socială sau a unui tratament medical sau de gestionarea sistemelor și serviciilor de sănătate sau de asistență socială
- prelucrarea este necesară în scopuri de arhivare în interes public, în scopuri de cercetare științifică sau istorică ori în scopuri statistice
TIPURI DE DATE: date generale și cu regim special ce permit identificarea, precum și date cu caracter ce privesc starea de sănătate
Conform legislației menționte, persoana vizată are dreptul de acces, de intervenție asupra datelor, dreptul de opoziție, dreptul de a se adresa justiției sau Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal

CONSIMTAMANT LIBER EXPRIMAT
cu privire la Prelucrarea Datelor cu Caracter Personal

Subsemnatul ............................ având CNP.........................declar fara echivoc că am fost informat în mod clar, fără ambiguităti, asupra specificului, tipului de date și a drepturilor mele conform cerințelor Regulamentului
În calitate de părinte al minorului până în 16 ani sau reprezentant legal al
Nume și Prenume..................................................., CNP ....................................
Astfel, în mod liber, □ îmi exprim consimțamantul ca datele mele personale să fie prelucrate și menționez ca acest acord este valabil pana va fi expres revocat de către mine în conditiile legale.

Data Nume Prenume
Semnatura "

De exemplu,
1. Nu am avut posibilitatea/ nu s-a pus problema de a stabili care sunt datele cu care sunt de accord să fie publice
2. Nu sunt de accord ca datele personale să fie prelucrate în interes de arhivare în interes public....etc
3. Care sunt datele cu caracter special?
4. Nimeni nu te întreabă dacă poate face publice informațiile tale din dosarul medical, nu am semnat un astfel de document
ETC.
Cum se poate aborda acest document fara a rupe legatura cu medicul?
Dacă mai sunt și alte informații care ar putea fi utile, vă rog să mi le semnalați.
Are cineva vreo observație? Mulțumesc!
im82, utilizator
Buna ziua,

1. prelucrarea se referă la date cu caracter personal care sunt făcute publice în mod manifest de către persoana vizată; - acele date pot fi facute publice de catre dvs., prin urmare, nu pot fi facute publice de catre medic; prin urmare, nu se pune problema de a stabili cu medicul ce date faceti dvs. publice; ideea e ca daca medicul identifica date facute publice de dvs., le poate prelucra;

2. Garanții și derogări privind prelucrarea în scopuri de arhivare în interes public, în scopuri de cercetare științifică sau istorică ori în scopuri statistice

(1) Prelucrarea în scopuri de arhivare în interes public, în scopuri de cercetare științifică sau istorică ori în scopuri statistice are loc cu condiția existenței unor garanții corespunzătoare, în conformitate cu prezentul regulament, pentru drepturile și libertățile persoanelor vizate. Respectivele garanții asigură faptul că au fost instituite măsuri tehnice și organizatorice necesare pentru a se asigura, în special, respectarea principiului reducerii la minimum a datelor. Respectivele măsuri pot include pseudonimizarea, cu condiția ca respectivele scopuri să fie îndeplinite în acest mod. Atunci când respectivele scopuri pot fi îndeplinite printr-o prelucrare ulterioară care nu permite sau nu mai permite identificarea persoanelor vizate, scopurile respective sunt îndeplinite în acest mod.

3. Prelucrarea de categorii speciale de date cu caracter personal

(1) Se interzice prelucrarea de date cu caracter personal care dezvăluie originea rasială sau etnică, opiniile politice, confesiunea religioasă sau convingerile filozofice sau apartenența la sindicate și prelucrarea de date genetice, de date biometrice pentru identificarea unică a unei persoane fizice, de date privind sănătatea sau de date privind viața sexuală sau orientarea sexuală ale unei persoane fizice.

Cu acordul dvs., se pot prelucra.

4. cititi ce am scris la punctul 1.

Puteti sa ii comunicati medicului ca nu doriti ca datele dvs. sa fie prelucrate. Si vedeti ce abordare are. Va sfatuiesc sa cititi Regulamentul la care se face referire in document pentru a intelege mai multe detalii.

O zi buna!
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Mă puteți ajuta cu informațiile:
la pct 1. care ar fi datele ce le-aș face eu publice vis a vis de medic? Eu dau numai datele personale medicului ptr. rețete, trimiteri și alte documente pe care el trebuie să le emită în interesul meu și pentru mine
la pct. 2: nu doresc să fie făcute publice sub nici o formă și nici o prelucrate date ptr arhivare, cercetare; o dată lăsată liberă informația poate zbura fără control; nimeni nu prezintă probe pentru ce a prelucrat ....
la pct. 3. se introduc datele medicale in dosarele vizibile de orice medic fără acordul personal, acord care a fost cerut dar nu a fost inregistrat privind neacceptarea vizibilității de către alți medici a acestui dosar.
Medicul, din păcate, nu este interesat de această problemă în mod serios. Nu mi-a dat informații; el poate declara că a spus ce trebuie chiar dacă nu a făcut-o.

Mulțumesc mult!
De exemplu, ati putea face publica o boala de care suferiti, etc.

Tocmai de asta de aplica acest Regulament, ca sa se cunoască modul in care este prelucrata informatia.

Acvordul dvs. este scrict pe ca semnati. Daca nu sunteti de acord, si ei nu vor sa modifice acel formular, nu vad cum puteti rezolva amiabil situatia.