Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie pornografie infantila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie pornografie infantila

Buna ziua, imi poate explica un specialist aceasta sintagma:

<< În cazul infracțiunilor contra libertății și integrității sexuale, al celor de trafic și exploatare a persoanelor vulnerabile, precum și al infracțiunii de pornografie infantilă, săvârșite față de un minor, termenul de prescripție începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripție începe să curgă de la data decesului.>>

cum adica pornografie infantila savarsita fata de un minor? nu toata pornografia infantila este fata de minori?

de exemplu daca o persoana descarca un film pornografic de pe internet cu un minor pe care nu-l cunoaste care e termenul de prescriptie? incepe sa curga de la data la care minorul necunoscut implineste 18 ani? sau expresia "savarsita fata de un minor" se refera la o situatie in care adultul este o componenta semnificativa in procesul pornografic? de exemplu il filmeaza pe minor sau are o relatie directa cu acesta, cum sunt cazurile in care sunt santajate minore de iubitii lor majori cu fotografii realizate chiar de acestea.

ce credeti?
Consumul de pornografie infantila nu este acelasi lucru sau aceeasi infractiune cu producerea de pornografie infantila.
evident dar cum se prescriu? din textul de lege de mai sus, reiese ca termenul de prescriptie (8 ani in acest caz) incepe sa curga cand persoana din filmul pornografic a implinit 18 ani sau a decedat. ori la un film pornografic download-at minorul este anonim. varsta se estimeaza de anchetatori. nu se poate sti daca a decedat intre timp sau cand a implinit 18 ani.

cazul pe care il am e cu un tip care a dus hard disk-ul la un service IT si nu s-a mai dus sa-l ridice de acolo pentru ca si-a cumparat alt computer. si dupa 5 ani a aparut politia la usa cum ca pe acel hard-disk se afla 5 GB de filme pornografice cu minori download-ate.. firma IT a sesizat politia, au spus ca hard-disk-ul a zacut neatins intr-un colt al laboratorului lor timp de 5 ani (cinci ani!). expertiza informatica arata ca fisierele au intr-adevar vechime si ca acel hard-disk a accesat ip-ul inculpatului. dar ce inseamna asta? si eu pot sa setez data calculatorului sa creez un fisier astazi care sa dateze din 1990.
ce sanse sunt sa fie condamnat in aceasta situatie?

Dupa cum am spus, consumul (descarcarea de pe P2P) este una, iar productia este alta.

Daca nu exista o legatura directa intre consum si productie, consumatorul nu a abuzat acel minor. Exceptie e cazul in care a facut o comanda cum ar fi: platesc 50 Euro si vreau sa vad doi barbati cu trei fetite (adica cel care a dat comanda ca videoul sa fie produs este consumatorul).

In NCP art. 374, (1^2) si (3) pedeapsa este de la 3 luni la 3 ani sau amenda. Atat. Iar pe vechiul Cod Penal nici nu mai stiu daca era prevazut ceva pentru asta. Pentru ca atat s-ar retine in mod normal: descarcare de pornografie infantila, nu abuz asupra unor minori. Abuz a fost, dar nu l-a comis consumatorul.
tgeorgescu, utilizator
pe hard-disk-ul tipului de mai sus erau stocati 5 GB, adica pedeapsa de 2-7 ani daca revedem intreg articolul 374 NCP.
cea pedepsita cu 3 luni -3 ani nici nu stiu la ce se refera, probabil la situatii similare online streaming-ului de filme hollywood piratate, unde doar accesezi un link si nimic nu se salveaza pe computer. nu?
Pedeapsa de la 2 la 7 ani se refera strict la (1), nu la (1^1) sau (1^2). Adica se refera la producator, nu la consumator.

Fiecare raspunde pentru propriile fapte, nu-l condamnam pe Dragnea pentru faptele lui Ponta.

Ori e voba de consum, ori e vorba de productie, nu facem un ghiveci din asta, in care nu se mai stie bine cine ce-a facut.

Plus ca pe VCP nu exista prevederea cu ajungerea la majorat a minorului cu privire la prescriptie.
tgeorgescu, utilizator