Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... srl neplatitor de tva
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

srl neplatitor de tva

se poate transforma un srl inregistrat ca platitor de tva in srl neplatitor de tva?
Buna seara,
daca SRL-ul nu a depasit suma incasarilor pe an de 30000 euro, se poate face aceasta mentiune, daca a depasit-o este platitor de tva automat .
Nu . Acest lucru era posibil pana prin 2000 parca . Cautati alta modalitate : inchidere SRL prezenrt , deschidere alt SRL .
multumesc pt. raspunsul prompt. As mai avea o intrebare: cat ar dura ca timp inchiderea srlului existent si cat ar dura infiintarea unui nou srl neplatitor de tva si costurile aferente, (desigur estimativ).
Buna seara,

Multumesc pt. raspuns, dar tocmai am primit un raspuns in sensul ca nu se poate si ca trebuie inchis srlul platitor de tvw si infiintat unul nou. oricum cel vechi depaseste suma de 35.000 euro pe an.
Cea mai mare problema in momentul de fata o reprezinta termenul de judecata, deoarece se dau termene si peste 4 luni chiar. Depinde de oras acum .