Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenzile contraventionale se prescriu?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenzile contraventionale se prescriu?

VA ROG SA-MI SPUNETI DACA AMENZILE ADMINISTRATIVE (CIRCULATIE, PRIMARIE ) SE MAI PRESCRIU, SI DACA DA, DUPA CIT TIMP SI CUM SE PROCEDEAZA PENTRU ACEST LUCRU. MULTUMESC ANTICIPAT.
Prescrierea aplicarii sanctiunii amenzii contraventionale este reglementata nu prin dispozitiile art. 14 alin. 1 din OG nr. 2/2001, care se refera la prescrierea executarii sanctiunii amenzii contraventionale, ci prin dispozitiile art. 13 alin. 1, care prevad ca: „Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei”.
In baza art 14 alin 1 din OG nr 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

Conform codului de procedura fiscala, amenda contraventionala reprezinta creanta bugetara si deci executarea acesteia se prescrie in termenul general de prscriptie prevazut de respectivul cod, si anume 5 ani.