Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pot fi oblicat de angajatorul meu sa imi fac card ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pot fi oblicat de angajatorul meu sa imi fac card bancar la o anumita banca?

Buna ziua,
Pana acum cateva luni fiecare angajat avea card la ce banca dorea. De cateva luni, administratorul societatii, tot incearca sa neconvinga/forteaza sa ne facem carduri la o anumita banca. Personal nu as avea nici o problema doar ca acea banca are un singur bancomat intr-un oras de peste 300000 de locuitori. Pot fi oblicat de angajatorul meu sa imi fac card bancar la o anumita banca?
Edit: "Acum ne-au promis ca nu ne mai vira salariile incepand cu aceasta luna. E normal?"

Va multumesc anticipat!
O zi buna.
dionis456, utilizator
Este mai usor pentru angajator sa faca platile la o singura banca pentru toti angajatii. In acest sens multe unitati si institutii au intelegeri (protocoale )cu anumite banci, in asa fel incat unitatea devine un client al bancii respective si comisioanele sunt mai mici.
Te cred pe cuvant dar problema mea este ca nu am chef sa alerg tot orasul pentru un banconat. Avand in vedere ca la banca la care sunt acum sunt peste 20 de bancomate.
nu exista nici o lege care sa permita angajatorului sa-si oblige salariatii a-si face cont la o anumita banca. Mai mult nu are dreptul sa refuze plata drepturilor salariale doar pentru ca nu ii convine banca la care aveti dvs. cont. Puteti sesiza ITM-ul daca nu va primiti salariul la data prevazuta in contractul colectiv la nivel de unitate, contractul individual de munca sau in regulamentul intern, de asemenea puteti actiona in instanta angajatorul.
aianaa a scris:

nu exista nici o lege care sa permita angajatorului sa-si oblige salariatii a-si face cont la o anumita banca. Mai mult nu are dreptul sa refuze plata drepturilor salariale doar pentru ca nu ii convine banca la care aveti dvs. cont. Puteti sesiza ITM-ul daca nu va primiti salariul la data prevazuta in contractul colectiv la nivel de unitate, contractul individual de munca sau in regulamentul intern, de asemenea puteti actiona in instanta angajatorul.

multumesc pentru raspuns!
Aceasta este valabila si pentru diurne si plata deplasarilor in strainatate?
Weekend placut!
sigur ca da