Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare firma inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare firma inactiva

Buna seara

Spuneti-mi va rog, exista posibilitatea ca o firma sa nu fie declarata inactiva chiar daca nu a depus declaratiile 100 si 300 din aprilie 2008 pana in prezent ?
Stiu ca la 2 termene consecutive de nedepunere firma este declarata inactiva .
Am intrat pe site-ul ANAF si nu gasesc firma in lista contribuabililor inactivi .
Mai sunt alte liste din anul 2008 sau 2009 care nu sunt publicate , sau nu se publica decat ultimele firme declarate inactive ?
ANAF ar putea cere dizolvarea firmei chiar daca are activitatea suspendata ?

Va multumesc anticipat
Buna seara .
Atat timp cat firma este suspendata ,nu plateste impozit forfetar, nu poate fi dizolvata,radiata,etc.decat la solicitarea asociatilor,adica dizolvare voluntara.
In schimb poate fi amendata, inclusiv pentru nedepunerea situatiilor financiare .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Daca activitatea este suspendata nu ar mai fi situatii financiare de depus .
Deci,aceastea se depun,inclusiv bilantul, chiar daca sunt pe zero.Altfel,riscati amenzi.
Intrebati la administratia financiara .
Marius Bote, Practician in insolventa