avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare firma inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare firma inactiva

Buna seara

Spuneti-mi va rog, exista posibilitatea ca o firma sa nu fie declarata inactiva chiar daca nu a depus declaratiile 100 si 300 din aprilie 2008 pana in prezent ?
Stiu ca la 2 termene consecutive de nedepunere firma este declarata inactiva .
Am intrat pe site-ul ANAF si nu gasesc firma in lista contribuabililor inactivi .
Mai sunt alte liste din anul 2008 sau 2009 care nu sunt publicate , sau nu se publica decat ultimele firme declarate inactive ?
ANAF ar putea cere dizolvarea firmei chiar daca are activitatea suspendata ?


Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 21:19, 12 Iunie 2010
Buna seara .
Atat timp cat firma este suspendata ,nu plateste impozit forfetar, nu poate fi dizolvata,radiata,etc.decat la solicitarea asociatilor,adica dizolvare voluntara.
In schimb poate fi amendata, inclusiv pentru nedepunerea situatiilor financiare .
Marius Bote .
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iunie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
Daca activitatea este suspendata nu ar mai fi situatii financiare de depus .
Deci,aceastea se depun,inclusiv bilantul, chiar daca sunt pe zero.Altfel,riscati amenzi.
Intrebati la administratia financiara .
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iunie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Srl-declaratii de depus pt. societate fara activitate mihaela3102 mihaela3102 Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc: 1. pentru o societate comerciala fara activitate infiintata anul trecut, purtatoare de tva (nu are activitatea ... (vezi toată discuția)
Cum scap de un srl ? razvan911 razvan911 Buna ziua, Am infiintat un SRL in 2004 la care sunt unic asociat si administrator. Firma a functionat pana la 1 ianuarie 2005 cand am hotarat sa nu mai ... (vezi toată discuția)