avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere firma

Buna seara

Referitor la art. 175 alin.6 din Codul de Procedura Fiscala 2010 : "Creanţele fiscale datorate de debitori, persoane juridice, radiaţi din registrul comerţului, se scad din evidenţa analitică pe plătitor după radiere, indiferent dacă s-a atras sau nu răspunderea altor persoane pentru plata obligaţiilor fiscale, în condiţiile legii."
Spuneti-mi va rog , chiar daca s-a atras raspunderea personala a administratorului pentru plata datoriilor unei firme catre stat, dupa radierea firmei respective , practic acestea se "sterg" ?
Adica nici administratorul nu va mai fi obligat la plata acestora dupa ce firma s-a radiat ?

Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 07:40, 25 Iunie 2010
pai daca e radiata e clar ca nu mai exista...deci si prin urmare...nu mai aveti nici o obligatie...decat daca exista acte doveditoare ca nu v-ati achitat respectivele datorii
este vorba de declaratii si situatii financiare nedepuse pentru care s-a atras raspunderea personala a administratorului. Acesta mai are vreo obligatie de plata daca s-a radiat firma ?
Spuneti-mi va rog , chiar daca s-a atras raspunderea personala a administratorului pentru plata datoriilor unei firme catre stat, dupa radierea firmei respective , practic acestea se "sterg" ?
Adica nici administratorul nu va mai fi obligat la plata acestora dupa ce firma s-a radiat ?

Datoriile se sterg din contul societatii - si este normal deoarece soc s-a radiat , in schimb raman in contul fostului administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl radiat-se mai platesc datoriile? ContSters69724 ContSters69724 Speta. Un SRL infintat in 1992 este radiat in 2005 pe motiv nedepunere situatii financiare la ONRC. Firma avea de platit o amenda la ITM. Daca a fost radiata, ... (vezi toată discuția)
Pfa radiata din registrul comertului Flori14 Flori14 O persoana fizica autorizata careia i s-a atribut un CUI si un F (nr. de ordine in registrul comertului) si care ulterior a fost radiata din registrul ... (vezi toată discuția)
Firma radiata, datorii la stat. Tiffany Tiffany Buna ziua, Va relatez mai jos o situatie si as dori sa ma ajutati cu un raspuns: Am avut un srl. Din cauza ca nu stiu ce bilanturi din 2005 cica nu au fi ... (vezi toată discuția)