Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere firma

Buna seara

Referitor la art. 175 alin.6 din Codul de Procedura Fiscala 2010 : "Creanţele fiscale datorate de debitori, persoane juridice, radiaţi din registrul comerţului, se scad din evidenţa analitică pe plătitor după radiere, indiferent dacă s-a atras sau nu răspunderea altor persoane pentru plata obligaţiilor fiscale, în condiţiile legii."
Spuneti-mi va rog , chiar daca s-a atras raspunderea personala a administratorului pentru plata datoriilor unei firme catre stat, dupa radierea firmei respective , practic acestea se "sterg" ?
Adica nici administratorul nu va mai fi obligat la plata acestora dupa ce firma s-a radiat ?

pai daca e radiata e clar ca nu mai exista...deci si prin urmare...nu mai aveti nici o obligatie...decat daca exista acte doveditoare ca nu v-ati achitat respectivele datorii
este vorba de declaratii si situatii financiare nedepuse pentru care s-a atras raspunderea personala a administratorului. Acesta mai are vreo obligatie de plata daca s-a radiat firma ?
Spuneti-mi va rog , chiar daca s-a atras raspunderea personala a administratorului pentru plata datoriilor unei firme catre stat, dupa radierea firmei respective , practic acestea se "sterg" ?
Adica nici administratorul nu va mai fi obligat la plata acestora dupa ce firma s-a radiat ?

Datoriile se sterg din contul societatii - si este normal deoarece soc s-a radiat , in schimb raman in contul fostului administrator