avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 175 este aplicabila?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 175 este aplicabila?

Legea 175/2010 este aplicabila si retroactiv mai precis persoanelor cu dotorii istorice anterioare datei intrarii in vigoare a legii?
Daca nu exista norme metodologice eu pot elibera un certificat de instrainare ca presedinte de asociatie in care sa mentionez si penalitatile daca proprietarul imi depune declaratie pe proprie raspundere ca nu are venit si imi aduce si adeverinte de la administratia financiare ?
Care sunt riscurile daca eu eliberez adeverinta cu penalitati fara a lua in considerare legea 175/2010 ?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 20:48, 20 Februarie 2011
Legea 175/2010 nu se aplica retroactiv ci din momentul intrarii in vigoare. Asociatia trebuie sa informeze locatarii de existenta legii si ca au posibilitatea sa plateasca debitul esalonat fara a mai plati penalitatile pana la data in care legea nu mai produce efecte ( iulie 2011). Se incheie in acest sens un acord ( proces-verbal) intre asociatie si proprietar.
restantierii care au debite acumulate inaintea intrarii legii in viguare beneficiaza de prevederile anularii penalitatilor ?
Ma intereseaza daca pot semna o adeverintta cu penalitati si care sunt consecintele daca eu semnez adeverinta respectiva ?
Legea 175/2010 se refera la scutirea de penalizari referitoare la restanta care exista in lista de plata a unui apartament intre data de 20.07.2010 - 20.07.2011.
Deci daca la data de 20 iulie 2010 aveati o restanta de 3500 lei, care intre timp s-a mai marit si a ajuns la 7000 lei si daca este achitata in intregime pana la data de 20 iulie 2011 si daca restantierul poate dovedi ca venitul pe membru de familie este sub 1000 se poate bucura de scutirea de penalizari care raman asociatiei.
Nu este scutit de penalizarile furnizorilor pentru ca acestia nu vor sa respecte legea.
eu ca presedinte de asociatie si administratorul asociatiei putem avea probleme daca nu vrem sa stergem penalitatile restantierului cu venit sub 1000 lei si sa ii eliberam o adeverinta de instrainare in care sa specificam ca mai are datorii catre furnizor constand in penalitati in cuantum de ... lei? mentionez ca nu a mai platit intretinerea din 2008 iar penalitatea este desul de mare
va multumim
Conditia este sa vina sa plateasca restanta la cotele de baza.
Doar asa se scuteste de penalizare, daca plateste integral.

Adeverinta pentru ce?
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
elga50, moderator

Alte discuții în legătură

Anulare penalitati PAULA STOICA PAULA STOICA am o datorie de 2300 ron ecoaqa. deoarece in orasul meu nu mai exista asociatii de proprietari, se pot aplica prevederile legii 175/2010? \"1) ... (vezi toată discuția)
Nelamurire -legea 175/2010 - scutire de la plata penalitatilor carmee carmee Conform legii, penalitatile vor fi scutite, indiferent de data/ perioada in care au fost cumulate? Sau se sterg cele cumulate din iulie 2010 pana in ... (vezi toată discuția)
Penalitatile se sterg integral ? ovi47 ovi47 Buna ziua Va rog sa-mi raspundeti daca,in cazul achitarii integrale a restantelor la plata intretinerii(acumulate cam in 2 ani),restantele sunt sterse ... (vezi toată discuția)