Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit distribuire dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

distribuire dividende

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cand depun declaratia 205 in urmatoarea situatie:
Am depus bilantul la Finante, pentru o societate cu profit la 31.12.2010 de 263.000 lei.La adunarea AGA din 20 februarie 2011 se hotaraste ridicarea dividendelor in valaoare de 100.000 lei.Le-am constituit in balanta februarie 2011, iar pe 3 martie 2011 am platit impozitul pe dividende si am ridicat si dividendele de la banca.Se mai declara undeva aceste dividende si cand?
Va multumesc
Pentru declararea impozitului pe dividende se depune formularul 100 „Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat“ pana la data de 25 martie 2011 daca a-ti cuprins dividendele in luna februarie 2011, cuprinzand impozitul pe dividende si neavand nicio legatura cu celelalte contributii .
Persoanele juridice, platitoare de venituri sub forma de dividende au obligatia de a depune o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana la data de 28 frbruarie a anului fiscal curent pentru anul expirat. In acest scop se completeaza formularul 205 „Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit“.pentru dividendele incasate in anul 2010 declaratia se depune pana in 28 februarie 2011, in cazul dvs a-ti platit dividende in 2011 veti depune 205 abia in 28.februarie2012
Termenul pentru depunerea Declaratiei 205 pentru dividendele aferente anului 2010 si distribuite in anul 2011 (in cazul dvs - si platite) este de 30.06.2012.

Codul Fiscal art. 93 alin. 2

Atentie: Decaratia 205 se depune pentru dividendele distribuite (chiar daca nu au fost platite).

OPANAF 233/2011
Anexa 4 - ultima fraza
Impozitul aferent dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acţionarilor sau asociaţilor până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, se cuprinde în declaraţia aferentă perioadei în care a avut loc aprobarea situaţiilor financiare anuale.
Ana Muntianu, Consultant fiscal