Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun comun

Va rog lamuriti-ma in legatura cu urmatoarea problema:la cat timp dupa casatorie un bun dobandit inainte de aceasta,devine bun comun?Detin informatia ca dupa 10 ani,este adevarat?Multumesc!
mfd290673, utilizator
Eu chiar nu stiu de unde sunt scornelile astea cu bunurile proprii care devin comune dupa un anumit timp..... NU EXISTA ASA CEVA.
Am intalnit foarte multi justitiari care utilizeaza aceasta teorie.:O
bunul procurat inaintea casatoriei este propriu si asa ramane, cat timp proprietarul sau decide sa il pastreze, deci si pana la moarte. Acesta nu poate capata alt temei juridic, intrucat nu exista reglementare legala in acest sens. :D
mfd290673 a scris:

Va rog lamuriti-ma in legatura cu urmatoarea problema:la cat timp dupa casatorie un bun dobandit inainte de aceasta,devine bun comun?Detin informatia ca dupa 10 ani,este adevarat?Multumesc!

niciodata nu se schimba regimul in care a fost dobandit bunul. daca e propriu, propriu ramane si dupa 50 de ani de la casatorie.
Bunul dobandit inainte de casatorie este bunul propriu al sotului respectiv.
Daca in timpul casatoriei, cei doi soti prin munca si contributie comuna au adus imbuntatiri imobilulului respectiv, in cazul unui divort, sotul neproprietar, are un drept de creanta materializat in contravaloarea cotei sale de contributie, cota care poate fi de 50 % sau mai mare in functie de contributia sa efectiva la efectuarea acestor imbunatatiri.
Cu alte cuvinte, bunul propriu nu poate fi supus partajului de bunuri comune dupa un anumit nr. de ani in cazul unui divort, singurul drept pe care l-ar avea sotul neproprietar fiind cel aratat mai sus.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat