Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate, se poate evita statutul acesta ?

Sunt cetatean roman, locuiesc intr-o tara UE de vreo 3 ani de zile unde am obtinut si rezidenta.

Pasaportul romanesc mi-a expirat acum 1 an si jumatate dar neavand nevoie de el, nu m-am complicat sa mi-l mai schimb.

Acum am ocazia sa calatoresc in tara cateva zile si vreau sa profit de asta si sa-mi schimb pasaportul vechi, sa obtin unul electronic deoarece exista posibilitatea sa am nevoie de el in perioada urmatoare.

Am citit cateva topicuri pe tema asta si am cateva nelamuriri.

In principiu , conform website-ului prefecturii judetului de unde provin, e nevoie doar de urmatoarele acte pentru un pasaport electronic:
- buletinul de identitate valabil
- taxele aferente
- pasaportul vechi

Intrebarea mea, dat fiind ca o sa fiu in Romania la momentul respectiv, pot solicita eliberarea unui pasaport electronic simplu , ca orice alta persoana sau sunt inscris in vreo baza de date ca rezident intr-o tara UE si sunt obligat sa fac un pasaport CRDS (cetatean roman cu domic. in strainatate), in acest fel pierzand si cartea de identate romaneasca care mi se pare oarecum stupid si probabil imi va crea ceva dificultati. In principiu, din moment ce voi fi in Romania, as fi putut foarte bine sa ma intorc sa raman deci cred ca as avea tot dreptul sa cer un pasaport nou normal (si nu unul pe care sa fie inscris ca am domiciliul in strainatate)

Daca cineva a trecut prin experienta , va rog sa-mi spuneti daca s-a putut sa va faceti noul pasaport normal, fara sa fiti obligati sa aveti in el mentiunea ca aveti domiciliul in alta tara UE si , cel mai important, fara sa vi se retraga cartea de identitate X-(
Daca aveti CI si doriti sa aveti in continuare un domiciliu in Romania nu este necesar sa solicitati aplicarea CRDS.

Pasaportul simplu temporar este valabil 1 an si costa aproximativ la fel ca cel pe 5 ani si care este electronic.
Alexandru Munteanu, Avocat
Faptul ca aveti domiciliul in strainatate este urmarea cererii dvs., de aceea va apare pe pasaport mentiunea Titularul acestui pasaport are domiciliul in strainatate.

Pentru a obtine un pasaport electronic sau simplu fara aceasta mentiune trebuie sa va restabiliti domiciliul in Romania. Asta inseamna ca trebuie sa solicitati mai intai eliberarea unei carti de identitate cu domiciliul in Romania, ceea ce preupune renuntarea la domiciliul din strainatate.

Deci pasaport fara mentiunea CRDS nu puteti obtine fara restabilirea domiciliului in tara.

E de mirare ca mai aveti cartea de identitate, aceasta ar fi trebuit retrasa odata cu aplicarea mentiunii…

Completare
Am uitat sa va spun ca CI pe care inca o mai aveti este nula pe teritoriul Romaniei, ea a fost anulata atunci cand vi s-a aplicat colantul CRDS chiar daca fizic nu ati predat-o.
Ares-3, moderator
Alex_Munteanu a scris:

Daca aveti CI si doriti sa aveti in continuare un domiciliu in Romania nu este necesar sa solicitati aplicarea CRDS.

Pasaportul simplu temporar este valabil 1 an si costa aproximativ la fel ca cel pe 5 ani si care este electronic.

Nu vreau sa fac unul temporar, nu am scris nicaieri asta
Ares_3 a scris:

Faptul ca aveti domiciliul in strainatate este urmarea cererii dvs., de aceea va apare pe pasaport mentiunea Titularul acestui pasaport are domiciliul in strainatate.

Pentru a obtine un pasaport electronic sau simplu fara aceasta mentiune trebuie sa va restabiliti domiciliul in Romania. Asta inseamna ca trebuie sa solicitati mai intai eliberarea unei carti de identitate cu domiciliul in Romania, ceea ce preupune renuntarea la domiciliul din strainatate.

Deci pasaport fara mentiunea CRDS nu puteti obtine fara restabilirea domiciliului in tara.

E de mirare ca mai aveti cartea de identitate, aceasta ar fi trebuit retrasa odata cu aplicarea mentiunii…

Completare
Am uitat sa va spun ca CI pe care inca o mai aveti este nula pe teritoriul Romaniei, ea a fost anulata atunci cand vi s-a aplicat colantul CRDS chiar fizic nu ati predat-o.

Nu am facut nici o cerere pentru a-mi aparea vreo mentiune in pasaport. De unde, din mesajul meu, a-ti dedus asta ? :-/

Pasaportul vechi a expirat in Nov. 2010, nu are absolut nici o mentiune in el aplicat de tara in care ma aflu, in momentul in care am obtinut rezidenta aici (Iulie 2009) nici macar nu mi-au cerut pasaportul , doar cartea de identitate si o copie dupa aceasta.

Deci, din nou, cartea de identitate se afla in posesia mea, este valabila.
Pasaportul nu are absolut nici o mentiune in el ca am domiciliul in strainatate. Nu am o carte de identitate a statului acesta unde locuiesc acum, nu mi s-a cerut acest lucru ca fiind obligatoriu. Singura dovada a rezidentei este o hartie oficiala cu poza mea, nici un fel de mentiune in pasaportul romanesc.
dan_daniel, utilizator
Titlul topicului pe care l-ati deschis este:
Pasaport Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate, se poate evita statutul acesta ?

De ce folositi expresii al caror inteles nu il cunoasteti?

Prin cetăţeni români care au domiciliul în străinătate se înţelege persoanele care posedă paşapoarte simple în care s-a efectuat menţiunea privind domiciliul în străinătate, foştii cetăţeni români care au redobândit cetăţenia română cu menţiunea domiciliului în străinătate, precum şi persoanele care au plecat legal sau ilegal din România înainte de 23.12.1989, şi au refuzat înapoierea în ţară".

Ca sa primiti raspunsuri corecte exprimati-va corect.

Plus ca ati mai facut o afirmatie care de asemenea m-a indus in eroare:

Daca cineva a trecut prin experienta , va rog sa-mi spuneti daca s-a putut sa va faceti noul pasaport normal, fara sa fiti obligati sa aveti in el mentiunea ca aveti domiciliul in alta tara UE si, cel mai important, fara sa vi se retraga cartea de identitate

Cand se depun actele pentru pasaport nu se retine cartea de identitate, doar cand va stabiliti domicilul in strainatate vi se retrage CI, se anuleaza si se aplica acel colant despre care am vorbit. Ati dat o gramada de amanunte inutile pe care le-am citit si am raspuns in functie de ele. Ca de exemplu faptul ca aveti pasaport romanesc. Ce altfel de pasaport ati fi putut avea?

Ce nu inteleg este de unde ati dedus inainte de a pune intrebarea pe forum, ca atunci cand va veti duce la ghiseu functionarii va vor intreba unde stati, pe unde mai calatoriti sau daca munciti in strainatate si v-ati facut atatea probleme :-/

Completare

Raspunsul pe care vi l-a dat Alex_Munteanu este corect si complet, dumnealui a inteles ca faceti confuzie intre rezidenta si domiciliu si v-a spus exact ce va interesa in cuvinte putine, nu ca mine. Si totusi ati simtit nevoia sa il puneti la punct, precizand ca nu ati scris niciunde ca vreti un pasaport simplu...

Ares-3, moderator