Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana desemnata pentru transportul de marfa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana desemnata pentru transportul de marfa

Buna ziua! ,persoana desemnata pentru transportul de marfa in trafic intern poate conduce un autovehicul de 22 tone fara sa aiba atestat profesional pt marfa?
Multumesc!
Nu poate conduce autovehicole a caror masa totala depaseste 3,5 tone fara atestat profesional TRANSPORT MARFA.
Din cate stiu permisul de condecere este documentul care atesta ce vehicole (greutatea lor) pot fi conduse.
Cu permisul clasa B se pot conduce vehicole pana la 3,5t, indiferent ca sunt pentru persoane sau marfa.
Cu permisul clasa C se pot conduce vehicole pana la 7,5t, samd.
tensyon89 a scris:

Buna ziua! ,persoana desemnata pentru transportul de marfa in trafic intern poate conduce un autovehicul de 22 tone fara sa aiba atestat profesional pt marfa?
Multumesc!

Un sofer profesionist care efectueaza transport rutier cu vehicule a caror masa maxima autorizata este mai mare de 3.5 tone trebuie sa obtina un atestat profesional (conform Ordin nr. 521 din 19 martie 2007 ).

Atestatul se obtine in urma absolvirii cursurilor de pregatire si promovarii unui examen, perioada de valabilitate fiind de 5 ani.
Atestatul se elibereaza de catre Ministerul Lucrarilor Publice prin ARR.
[ link extern ]

ok! am inteles ce trebuie facut,multumesc!