avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana desemnata pentru transportul de marfa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana desemnata pentru transportul de marfa

Buna ziua! ,persoana desemnata pentru transportul de marfa in trafic intern poate conduce un autovehicul de 22 tone fara sa aiba atestat profesional pt marfa?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tensyon89 , utilizator 20:44, 30 Septembrie 2011
Nu poate conduce autovehicole a caror masa totala depaseste 3,5 tone fara atestat profesional TRANSPORT MARFA.
Din cate stiu permisul de condecere este documentul care atesta ce vehicole (greutatea lor) pot fi conduse.
Cu permisul clasa B se pot conduce vehicole pana la 3,5t, indiferent ca sunt pentru persoane sau marfa.
Cu permisul clasa C se pot conduce vehicole pana la 7,5t, samd.
tensyon89 a scris:

Buna ziua! ,persoana desemnata pentru transportul de marfa in trafic intern poate conduce un autovehicul de 22 tone fara sa aiba atestat profesional pt marfa?
Multumesc!


Un sofer profesionist care efectueaza transport rutier cu vehicule a caror masa maxima autorizata este mai mare de 3.5 tone trebuie sa obtina un atestat profesional (conform Ordin nr. 521 din 19 martie 2007 ).

Atestatul se obtine in urma absolvirii cursurilor de pregatire si promovarii unui examen, perioada de valabilitate fiind de 5 ani.
Atestatul se elibereaza de catre Ministerul Lucrarilor Publice prin ARR.
[ link extern ]


ok! am inteles ce trebuie facut,multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii prin lege alexyn alexyn Buna ziua, as dori sa aflu daca prin lege sunt absolut obligat ca angajat sofer pentru transport national si international pe camion de 7,5 t sa am atestate... ... (vezi toată discuția)
Transport marfa cu 3,5t+remorca 3,5t lucasebastian lucasebastian Buna ziua Am o firma de transpot si fac transport internantional cu o autoutiltara de 3,5 t si as dori sa ii atasez si o remorca de 3,5 t masa maxima ... (vezi toată discuția)
Ce documente imi trebuie ca sofer de transport marfa? CURALA CURALA Buna seara. Va rog mult daca ma poate lamuri cineva ce documente imi trebuie ca sofer de transport marfa cu o masina mai mare de 3,5 tone si daca imi trebuie ... (vezi toată discuția)