Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OG30/2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OG30/2011

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, care este modalitatea de calcul a diminuarii penalitatilor de interziere conform OG 30/2011.
Situatia din fisa sintetica se prezinta astfel: debit - 7284ron, dobanda - 3257ron si penalitate - 3651ron.

Va multumesc
Daca achitati debitul si dobanda pana la 31.12.2011, nu veti mai plati penalitatile.
Daca achitati debitul si dobanda pana la 30.06.2012, veti mai plati doar 50% din valoarea penalitatilor.
ana-alina a scris:

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, care este modalitatea de calcul a diminuarii penalitatilor de interziere conform OG 30/2011.
Situatia din fisa sintetica se prezinta astfel: debit - 7284ron, dobanda - 3257ron si penalitate - 3651ron.

Va multumesc

e vorba de Art. XI - OG 30/2011 de modificare a Codului Fiscal :

"(1) Pentru obligaţiile fiscale restante la 31 august 2011 penalităţile de întârziere se anulează sau se reduc, astfel:
a) penalităţile de întârziere se anulează dacă obligaţiile principale şi dobânzile aferente acestora se sting prin plată voluntară sau compensare până la 31 decembrie 2011;
b) penalităţile de înârziere se reduc cu 50% dacă obligaţiile principale şi dobânzile aferente acestora se sting prin plată voluntară sau compensare până la 30 iunie 2012.
(2) Pentru dobânzile datorate până la data stingerii şi stabilite prin decizii comunicate după această dată, condiţia se consideră îndeplinită dacă dobânzile se sting până la termenul de plată prevăzut la art. 111 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(3) În cazul prevăzut la alin. (1), se desfiinţează, total sau parţial, chiar dacă împotriva acestora s-au exercitat sau nu căi de atac, actele administrative fiscale sau titlurile executorii prin care s-au stabilit creanţe fiscale accesorii aferente creanţelor fiscale principale, stinse potrivit alin.(1).
(4) Prevederile alin.(1) - (3) se aplică în mod corespunzător şi pentru un procent de 50% din majorările de întârziere, reprezentând componenta de penalitate a acestora, aferente obligaţiilor fiscale stinse prin plată sau compensare."

... adica sa le dati debitul, plus dobanda deja calculata (EDITAT, cea mai mare din europa), plus dobanda ce se aduna pana la data platii, si va scutesc total de penalitati (pedepse) daca platiti pana la 31.12.2011, si de 50% din ele (penalitati-pedepse) daca platiti pana la 30.06.2012...

... de parca debitul (biruri grele si multe) plus dobanda (EDITAT, foarte probabil de inspiratie bancara) nu le-ar fi suficient!

... o alta og "bifa", de "sprijinire a mediului de afaceri":))

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal