Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaportul copilului obligatoriu? va rog este urgent!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaportul copilului obligatoriu? va rog este urgent!

sapt viitoare vin cu bebelusa mea de 4 luni in tara pt o luna. am sa calatoresc doar eu cu ea...iubitul meu munceste si nu poate venii...el este maltez ... ce acte am nevoie sa ii pot face pasaportul romanesc?va rog mult astept raspuns...:(:(:(:wassat:
~ Conținut șters la cerere ~
La depunerea actelor prezenta ambilor parinti este obligatorie pentru minorul sub 14 ani. In ceea ce priveste actele necesare depinde de varsta minorului si de ce tip de pasaport vreti simplu temporar sau simplu electronic. In principiu aveti nevoie de:- certificatul de nastere al minorului, in original;
- document(e) de identitate ale pãrinţilor sau al unuia dintre pãrinţi, al
reprezentantului legal sau, dupã caz, al persoanei împuternicite, aflate
în termen de valabilitate, în original;
- chitanta taxa consulara (se achita la C.E.C. Bank) – 32 lei;
- chitanta taxa pasaport simplu electronic (se achita la C.E.C. Bank)-244 lei;
- paşaportul anterior al minorului, dacã acesta existã.
Pentru minorii peste 14 ani aveti nevoie de:- cartea de identitate sau, dupã caz, cartea de identitate provizorie a
minorului, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de
identitate provizorie, precum si cartea de identitate model nou (fara
prenumele parintilor) trebuie însoţite de certificatul de naştere, în
original;
- declaratii de acord ale parintilor/parintelui/ reprezentantului legal
(pentru minorii casatoriti in conditiile legii, nu mai sunt necesare aceste
declaratii); Atunci când declaraţiile de acord se dau la ghişeu, este
obligatorie prezentarea documentelor de identitate ale pãrinţilor, al
unuia dintre pãrinţi sau al reprezentantului legal, aflate în termen de
valabilitate, în original;
- chitanta taxa consulara (se achita la C.E.C. Bank) – 32 lei;
- chitanta taxa pasaport simplu electronic (se achita la C.E.C. Bank)-244 lei;
- paşaportul anterior al minorului, dacã acesta existã.
Anamaria Plevit, Avocat
Daca spuneti ca veniti saptamana viitoare, presupun ca aveti titlu de calatorie pentru copil.

Pentru pasaportul micutului, trebuie ca tatal sa dea 2 declaratii de preferat la ambasada sau la consulat, pentru a evita costurile legate de traducere in Romania sau autentificate la notar public si apostilate conform Convenţiei de la Haga (daca veti avea declaratiile in limba engleza, vor trebui traduse si legalizate la un notar din Romania):
1. declaratie prin care isi exprima acordul privind emiterea pasaportului copilului si ridicarea lui de dvs., si
2. declaratie prin care isi exprima acordul sa iesiti din tara cu copilul si ruta pe care veti calatori, pentru cand va veti intoarce in Malta.

Daca bebelusul are certificat de nastere romanesc (transcris la ambasada) va fi simplu.

Actele de care aveti nevoie pentru pasaportul micutului sunt:
• certificatul lui de naştere, în original si copie
• actul dvs. de identitate, original si copie;
• dovada achitării taxelor / chitantele pe numele copilului pentru emiterea paşaportului, în original;
• declaraţia de acord a tatalui privind emiterea pasaportului copilului si ridicarea lui de dvs., în original.

Pentru minorii cu vârsta sub 6 ani, valabilitatea pasaportului este de 3 ani, iar termenul de eliberare este de până la 30 de zile lucrătoare.
Contravaloarea paşaportului electronic este de 276 lei: 244 lei + taxa consulară 32 lei.
Puteti solicita paşaportul temporar, care se eliberează în cel mult 3 zile lucrătoare; preţul de cost al paşaportului temporar este de 216 lei (84 lei contravaloarea paşaportului + 32 lei taxa consulară + 100 lei tariful suplimentar de urgenţă şi are un termen de valabilitate de 1 an.

Iubitul...inseamna ca nu sunteti casatoriti? Copilul este recunoscut de tata? Daca da atunci urmati sfaturile lui Ares_3. Transcrierea certificatului de nastere o puteti face si fara ca tatal bebelusei sa fie prezent. In ce tara s-a nascut copilul? Aveti grija ca certificalul de nastere sa fie apostilat. Calatorie placuta.:yawn: