Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiuni lipsa contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiuni lipsa contract de munca

Ce pateste o persoana juridica care are la munca zilnic un angajat fara contract de munca?
Art. 260 C.mun. prevede ca :
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
.....

In speta, sanctiunea primita va fi amenda.
Fapta prezentata de dvs. constituie contraventie atat din puctul de vedere al fiscului cat si al ITM. Deci poate cumula mai multe amenzi deodata, de la instututii diferite.SUCCES!
Fiscul nu are nicio tangenta cu sanctionarea neincheierii unui c.i.m. , ci cel mult cu fapta de evaziune fiscala aferenta acestei situatii.
pai asa, de evaziune, cum bine spuneti
va multumesc frumos
In acest sens, puteti sesiza ambele institutii ITM si ANAF-ul .. munca la negru este o formă de manifestare a evaziunii fiscale.