Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pensionar inregistrat PFA - care sunt contributiile ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pensionar inregistrat PFA - care sunt contributiile obligatorii?

Buna ziua,
un pensionar, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, ce obligatii fiscale are,are obligatia incheierii unui contract de asigurari de pensii, respectiv de sigurari de sanatate?
Va multumesc.
Un pensionar limita de varsta, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, are ca obligatii de plata impozitul pe venit 16% si contributia de asigurari sociale de sanatate.
Pensionarii care au calitatea de PFA datorează plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate. Această obligaţie este reglementată de art. 257 din Legea nr. 95/2006 – Reforma în domeniul sănătăţii cu modificările şi completările ulterioare.Conform prevederilor art. 257 alin (2) lit. b, persoanele fizice care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate în cotă de 5,5% aplicată asupra venitului impozabil obţinut.
Conform prevederilor art. 257 alin. (2^2), pensionarii ale căror venituri din pensii depăşesc 740 de lei datorează contribuţia lunară pentru asigurările sociale de sănătate calculată potrivit prevederilor art. 259 alin. (2) şi, conform prevederilor art. 257 alin. (3), în cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp venituri de natura celor prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. b) şi art. 257 alin (2^2), contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.
olden, utilizator
Optional poate sa plateasca si contributie la pensie ( pentru "rotunjirea" acesteia ) dar la CASS este obligatorie contributia de 5,5 % din venitul net.
Peroana fizica care desfasoara activitati autorizate, avand si calitatea de pensionara al sistemului public de pensii, dupa veniturile realizate datoreaza conform Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, urmatoarele obligatii:
- impozit pe venit in cota de 16% asupra venitului net impozabil
-contributia individuala a asigurarilor sociale de sanatate in cota de 5,5% aplicata asupra venitului brut realizat
Dar un pensionar care primeste dividende de la pers. juridica trebuie sa plateasca contrib. de sanatate?